کاربرد انواع اتصالات لوله برق

اتصالات لوله برق

اتصالات لوله برق در انواع بسیار متنوعی تولید می شوند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد و معمولا برای تغییر راستا در لوله، انشعاب گیری، تغییر قطر لوله ها و اتصال لوله به دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات یکی از مهمترین تجهیزات در ساختمان سازی امروزی است و از عناصر مهمی محسوب می شوند که برق کشی ساختمان ها نقش مهمی را ایفا می کنند. برای کاربرد انواع اتصالات لوله برق باید از دانش مربوط به هریک از آنها برخوردار بود. لازم به ذکر است که قبل از هر کاری نیاز به یک نقشه حرفه ای برای استفاده از اتصالات لوله برق دارید تا بتوانید آنان را به خوبی و مطابق با کاربرد مناسبی که دارند، نصب کنید.

کاربرد اتصالات لوله برق از نظر نوع اتصال

به طور کلی انواع اتصالات لوله از نظر نوع اتصالی که دارند به چند دسته تقسیم می شوند:

اتصالات جوشی لب به لب برای لوله های فولادی و آلیاژهای آن:

 • این نوع اتصالات اکثرا برای لوله کشی های سرویس و بهره برداری خطوط لوله انتقال و توزیع سیالات کاربرد دارد. اتصالات پس از جوشکاری در این روش، بدون نشتی و قابل اطمینان می باشند.
 • اتصالات محفظه ای برای لوله های پلاستیکی و لوله های فولادی و آلیاژهای آنها
 • اتصالات فشاری برای لوله های ابزار دقیق و انتقال حرارت
 • فلنج ها جهت اتصال لوله های فلزی
 • اتصالات رزوه ای جهت اتصال لوله های فلزی

انواع اتصالات لوله برق و کاربردهای آن ها به شرح زیر است:

زانو و بوشن

 • بوشن قطعه ای به ظاهر ساده است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد. وظیفه این قطعه اتصال دو لوله به هم در مسیرهای لوله کشی است.
 • به طور کلی می توان با جوشکاری لوله ها را در مسیر به یکدیگر متصل کرد اما در اینصورت هنگام بروز مشکل امکان تعویض لوله ای که آسیب دیده است بسیار مشکل خواهد بود و از این جهت بوشن ها به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع اتصالات لوله برق به کار می روند.
 • مهمترین مزیت بوشن ها این است که اگر مشکلی رخ دهد می توان به سرعت این قطعه استوانه ای را تعویض کرد.
 • بوشن در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید و عرضه می گردد و بیشترین کاربرد آن در اتصال لوله ها به تابلوهای فیوز، قوطی های کلید و جعبه تقسیم چهارگوش است.
 • شاید شما همچنین با لوله هایی روبرو شده اید که طول آن ها کوتاه است و برای اتصال به لوله دیگر مناسب نباشند. در این مورد نیز شما باید از قطعه پرکاربرد بوشن در انواع اتصالات لوله برق استفاده کنید.

اتصالات لوله برق

زانوها

یکی دیگر از انواع اتصالات لوله برق، زانوها هستند. زمانی که شما برای کار خود به لوله خم نیاز دارید صرفا نباید از لوله خم کن استفاده کنید. در این مورد می توانید به جای اینکه زمان زیادی صرف کرده و لوله را خم کنید از زانو یا زانویی استفاده نمایید.

با این وسایل آماده، سرعت کار شما بسیار افزایش می یابد. مثلا برای اتصال دو لوله نود درجه تنها کافی است که از زانو به عنوان یکی از انواع اتصالات لوله برق بهره گیرید.

زانویی لوله برق نیز در انواع مختلف وجود دارد که بسته به سایز، جنس و نوع کار برقکار متفاوت می باشد.

انواع زانوی برق آسمان سمنان عبارتند از :

 • زانوی برق کوتاه پلی آمید
 • زانو برق یک سر بلند یا پلی آمید عصایی
 • زانوی کوتاه یو پی وی سی (UPVC)
 • زانو عصایی یک سر بلند UPVC

تبدیل

از تبدیل به عنوان یکی از اتصالات لوله برق برای ارتباط لوله ها با یکدیگر و انشعاب گرفتن از سیم های داخل جعبه استفاده می شود. منظور از جعبه، جعبه های تقسیم گرد هستند که از یک تا چهار راه ساخته شده و با جنس و اندازه های مختلفی تولید می شوند.

درپوش

درپوش ها یکی دیگر از انواع اتصالات لوله برق هستند که برای بستن یک یا چند سوراخ جعبه تقسیم های گرد مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات درب دار

اتصالات درب دار، زمانی که مسیر کاری طولانی باشد و در طول این مسیر بیشتر از دو خم به کار رفته باشد و همچنین برای مواردی که از دو راهی، سه راهی، زانویی درب دار یا انشعاب لوله استفاده شود، به کار می روند.

اتصالات پی وی سی

این نوع اتصالات لوله برق نیازمند چسب های مخصوص پی وی سی هستند. کاربرد چسب برای اتصالات پی وی سی، جهت محکم کردن و آب بندی آن ها است تا آب به داخل لوله ها نفوذ نکند. این اتصالات منحصر به موارد صنعتی بوده و خود تمامی تجهیزات کامل را در بر می گیرند.

جعبه تقسیم های سه راهی و چهارگوش

این جعبه تقسیم ها از انواع اتصالات لوله برق در مسیرهایی به کار می روند که لوله های مختلفی وجود دارند.

از آنجایی که سوراخ های این جعبه تقسیم ها دارای رزوه نیستند پس از بوشن های برنجی برای اتصال لوله داخل این جعبه ها استفاده می شود. انشعاب های متعدد از سیم اصلی از این جعبه گرفته شده و برای تغذیه محل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

سه راهی ها نیز به منظور گرفتن انشعاب از یک مسیر استفاده می شوند و از این جهت شباهت زیادی به جعبه های تقسیم دارند.

جعبه تقسیم های گرد

جعبه تقسیم های گرد نیز یکی از انواع اتصالات لوله برق و ساخته شده از یک تا چهار راه هستند که در جنس و اندازه های متنوعی در بازار موجودند. از این نوع جعبه برای انشعاب گرفتن در مسیر لوله ها و سیم ها استفاده می شود که مناسب فضاهای باز و مرطوب هستند. مجموعه صنعتی آسمان سمنان انواع اتصالات لوله برق را با بهترین کیفیت عرض می کند. شما هم می توانید با برقراری تماس با کارشناسان آسمان سمنان، پس از دریافت اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نیاز خود نمایید.

خرید انواع اتصالات لوله برق

جهت خرید هریک از محصولات می توانید به فروشگاه آسمان سمنان مراجعه کنید و یا با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (10 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *