لوله آبرسانی

فیلـتر

در حال نمایش 4 نتیجه

این لوله‌ها در سایزها، قطر ها و دسته های گوناگون تولید و عرضه‌ می‌شوند. این لوله‌ها در سایزهای 16، 20 و 32 میلیمتر از جنس پلی اتیلن توسط مجموعه آسمان سمنان تولید می شوند و در داخل بازار‌ ارائه می‌شوند‌. از این لوله‌ها به عنوان انشعابات بنیادی لوله‌های آبرسان استفاده‌ می‌شود .

آشنایی با لوله آبرسانی

با شهرنشین شدن‌ جوامع و لزوم به انتقال‌ آب در فاصله های طویل و مجدداً هدایت‌ فاضلاب به مسیر‌های‌ دورتر‌ از‌ شهر بهره برداری از اقسام لوله زیادتر شده‌ است‌ .

صرف از لوله هایی با سایزهای متنوع با توجه‌ به حجم‌ آب ، مبلغ ، حمل و جابجایی و موارد‌ دیگر می‌باشد‌ که بایست با دقت‌ در انتخاب‌ همراه گردد . لوله هایی که بتوانند در شهر‌های‌ بزرگ‌ هدایت‌ آب و فاضلاب را در حجم‌ بالا‌ اعمال نمایند و از طرفی در خانه‌ها و ساخت ها با حجم‌ کم انتقال‌ سریعتری داشته باشند . در گذشته از لوله های سیمانی بیشتر‌ استفاده‌ می شد و امروز بهترین‌ لوله های جابجایی آب و فاضلاب از جنس پلیمرهای مختلف‌ می باشند . پلیمر ها ، به دلیل‌ کم‌وزنی و عدم خرابی ، خوب تر می توانند تحکیم خود‌ را حفظ‌ کنند و طول عمر‌ زیادی خواهند داشت .

اشکال لوله های آبرسانی و فاضلابی را می توان‌ در سه گروه ی مجزا‌ قرار داد که هر کدام‌ خصوصیت های مختص به فرد‌ خود‌ را دارند . لوله های چدنی ، گالوانیزه و پلاستکی سه گونه لوله برای نقل آب و فاضلابهای شهری‌ و پساب های صنعتی می باشند .

لوله های مورد استفاده برای جمع آوری فاضلاب

لوله‌هایی که در آبرسانی و گردآوردن فاضلاب مورد‌ استفاده‌ قرار‌می‌گیرند‌ ، لوله‌هایی از گونه از جنس پلاستیک یا آهنی می باشند . از آن جا که لوله‌های بتنی و سیمانی مخارج بازسازی و صیانت بسیار بالایی دارند ، برای حفاظت در مقابل مشکلات زیست‌ محیطی ، در چند سال اخیر‌ ، این لوله‌ها در اساس گردآوری فاضلاب دیگر به‌حدی استفاده ندارند . بدین‌لحاظ معمول‌ترین لوله‌ها از دسته گالوانیزه ، پولاد و پلاستیک (پلیمر) می باشد .

لوله آبرسانی

آشنایی با لوله گالوانیزه

لوله‌هایی که در مجموعه آبرسانی منازل‌ به کار‌ می‌رود ، با نام‌ لوله‌های گالوانیزه شناخته‌ می‌شوند . کلفتی این لوله بین‌ 5 تا 8 اینچ می باشد که برای تحول ضخامت می‌توان از اتصالات بهره برداری نمود . گالوانیزه در مواجه گرمی همچون حرارت‌ جوشکاری ، گاز اکسید‌ تولید‌ می نماید . به همین خاطر است‌ که برای اتصالات جوشکاری از آن مصرف نمی‌شود‌ . لوله‌های گالوانیزه در دو گونه فولادی و آهنی تولید می گردد که فولادی سبک‌تر و براق‌تر‌از‌نوع آهنی است‌ . در گالوانیزه انجام‌دادن لوله‌های فولادی از پیل‌ گالوانیک استفاده‌ می‌کنند . گالوانیزه از جنس آهن نرم شده که ورق آهن را با پرس درون تمپلیت قرار داده و رخنه آن را پیوند می‌دهند . آن‌وقت برای اینکه طرح آهن در مقابل اسید و زنگ زدگی ثابت گردد ، آن را روی اندود یا همان گالوانیزه می‌کنند . به همین خاطر غالباً خاکستری‌ تاریک می باشند و از رنگ ظلمانی آن آشنا می‌شوند . لوله‌های آهنی گالوانیزه باز از جنس آهن‌ سفید‌ است‌ که آن را در فلز آب‌شده تو می‌برند . یقیناً هر دو گونه را احیاناً در بازار‌ با عنوان لوله آهنی سفید‌ خواهید یافت.

لوله چدن

این لوله که در سیستم فاضلاب به کار می‌رود، به دو دسته سر تخت و سرتوپی تقسیم می‌شود که با یکسری بست‌های مخصوص طول آن را تعیین می‌کنند. لوله چدن سر توپی به دو شکل یک سر توپی و دو سر توپی است که اتصال آن با سرب و کنف انجام می‌شود. سپس داخل طوقه سرب مذاب می‌ریزند. پس از سرد شدن سرب آن را با وسایل و چکش مخصوص میکوبند و شکل می‌دهند.

لوله پلاستیکی (پلیمر)

این لوله ها به دلیل مزایایی که از جمله خواص شیمیایی و فیزیکی خاص، مقاومت بالاتر، نصب و حمل و نقل آسان و هزینه کمتر دارند، برای سیستم های آبرسانی و فاضلاب مورد استقبال قرار می گیرند. البته برخی از انواع آن فقط در لوله های تامین آب سرد استفاده می شود، زیرا در دمای بالا کیفیت آنها را از دست می دهد. این لوله ها دارای تنوع بالایی هستند که به 4 دسته رایج تقسیم می شوند:
 • لوله پلی اتیلن: یکی از بادوام ترین انواع لوله های پلیمری، لوله های پلی اتیلن می باشد که در برابر خوردگی، پوسیدگی و اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و همچنین سبک بودن، انعطاف پذیری بالایی نیز دارند.
 • لوله پی وی سی: لوله های پی وی سی اگرچه تقریباً شکننده هستند و مقاومت حرارتی خود را از دست می دهند، اما به دلیل وزن سبک، اتصال سریع، نیاز به رنگ آمیزی و مقاومت شیمیایی بالا به عنوان لوله اصلی فاضلاب در سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.
 • لوله پلی پروپیلن: لوله های پلی پروپیلن سبز و سفید برای تامین آب در سیستم های کوچک استفاده می شود. این نوع لوله نسبت به انواع دیگر لوله های پلیمری از استحکام بالاتری برخوردار است، از این رو در سیستم های تامین آب سرد و گرم مورد استفاده قرار می گیرد. اما به دلیل حساسیت به نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش در صورت قرار گرفتن در معرض این نورها شکننده می شود.
 • لوله پلی بوتیلن: این لوله در ساخت و سازهای جدید زیاد رایج نیست یا اغلب همراه با مس استفاده می شود. از ویژگی های این لوله می توان به مقاومت در برابر سایش و خوردگی، گرما و الکتریسیته نارسانا و انعطاف پذیری اشاره کرد. البته به دلیل مقاومت کم آن در برابر سرما و دمای بالا، به راحتی می سوزد و به همین دلیل استفاده زیادی از آن نمی شود.

مزایای استفاده از لوله آبرسانی چیست؟

کم‌وزنی مقیاس ، خاطرجمعی نصب‌ ، رفاه حمل و نقل‌ ، ارز کم‌قیمت و خوب ، قدرت زیاد در مواجه تابش های آفتاب ، طاقت مربوط به‌مکانیک و غیرطبیعی شیمیایی فوق ، مقاوم‌ در برابر‌ فشار‌های‌ داخلی‌ و ظاهری انجام گشته مانند فشار‌ بتن ها ، طاقت در نزد ضربه‌ ، ایستادگی در نزد مواد‌ خورنده ، عدم تراوش دهی ، داشتن اتصالات ایمن‌ و با استمرار ، روزگار مفید‌ و امتداددار ، تنوع‌ در فشردن های باری‌ متفاوت ، تنوع‌ در سایز و قطر ، قدرت حرارتی بالا‌ ، پایدار در مقابل برودت‌ تا منفی ۷۰ پایه سانتی گراد ، پایدار در جلو حریق ، سخت در مقابل رانش و پس‌لرزه و تنش‌های‌ خارجی‌ و ایرانی از مزایای‌ مهم‌ این لوله ها می‌باشند .

 

ویژگی لوله های آبرسانی چیست؟

لوله ‌های آب‌ رسانی دارای برخی ویژگی ‌هایی هستند که برای عملکرد صحیح و بهینه بسیار مهم هستند. بعضی از ویژگی ‌های لوله‌ های آب ‌رسانی عبارت اند از:

 1. مقاومت در برابر خوردگی: لوله‌ های آب ‌رسانی باید مقاوم در برابر خوردگی و تاثیرات شیمیایی آب باشند. این ویژگی به ویژه برای لوله‌ های استفاده شده در سیستم‌ های آب شهری یا صنایع با اجرای طولانی مدت مهم است.
 1. انعطاف ‌پذیری: لوله‌های آب‌رسانی باید انعطاف ‌پذیری کافی داشته باشند تا بتوانند در نقاط مختلف و در ساختمان ‌ها با منحنی ‌ها و پیچیدگی ‌های مختلف نصب شوند.
 1. مقاومت در برابر فشار: لوله‌ های آب‌ رسانی باید قادر به تحمل فشار آب باشند. این فشار معمولاً به صورت پایه (برای استفاده خانگی) یا فشار بالا (برای صنعت یا آتش ‌نشانی) می ‌تواند باشد.
 1. عایق حرارتی: برخی لوله‌ های آب ‌رسانی دارای خاصیت عایق حرارتی هستند که می ‌توانند حفظ دمای آب درون لوله را تا حدودی انجام دهند. این ویژگی برای سیستم ‌های آب ‌گرم کن و آب‌ سرد کن بسیار مهم است.
 1. عدم نفوذ آب: لوله ‌های آب‌ رسانی باید عدم نفوذ آب را تا جای ممکن تضمین کنند. این ویژگی مهم برای جلوگیری از نشت آب در طول مدت استفاده است.
 1. طول عمر: لوله‌ های آب ‌رسانی باید دارای طول عمر طولانی باشند تا نیاز به تعویض مکرر آن ها کاهش یابد. این ویژگی مربوط به مواد ساخت لوله و کیفیت ساخت آن ها است.

لوله آب رسانی از چه موادی ساخته شده است؟

در تولید لوله ‌های آب رسانی اغلب از مواد مختلفی مانند پلی وینیل کلرید، پلی اتیلن، پلی اتیلن ضخامتی و فولاد استنلس استیل استفاده می‌ شود. در زیر به صورت کلی مراحل تولید لوله‌های آب رسانی شامل مراحل زیر می باشند:

 1. مواد اولیه: ابتدا برای تولید لوله‌ های آب رسانی، مواد اولیه به دست می ‌آید. این مواد معمولاً به صورت حباب ‌زنی شده یا گرانول ‌های پلاستیکی با کیفیت تهیه می ‌شوند.
 1. تزریق مواد: مواد اولیه به داخل یک دستگاه تزریق گذاشته می ‌شوند. در این مرحله، مواد پلاستیکی به شکل مایع و با دمای بالا تزریق می ‌شوند.
 1. شکل دادن لوله: در این مرحله، مواد پلاستیکی به شکل قالب ‌های مختلفی تزریق می ‌شوند. این قالب ‌ها حاوی دیواره داخلی و خارجی لوله هستند و باعث شکل دادن و ایجاد سوراخ‌های لازم در لوله می ‌شوند.
 1. خنک کردن: بعد از تزریق، لوله‌ ها به صورت مایع به شکل قالب ‌های آب درمی ‌آیند تا خنک شوند. در این مرحله، مواد پلاستیکی سرد و جامد می ‌شوند و شکل نهایی لوله‌ ها شکل می ‌گیرد.
 1. برش و تمیز کردن: لوله ‌ها از قالب ‌ها خارج شده و برش آن ها انجام می‌شود. سپس، لوله‌ ها تمیز شده و نواحی بریده شده حذف می ‌شوند.
 1. آزمون کیفیت: در این مرحله، لوله‌ ها برای آزمون کیفیت به مراحل آزمایشی می ‌روند. این آزمون ‌ها شامل اندازه‌ گیری قطر داخلی و خارجی، آزمون فشار، آزمون انفجار و تست هیدرواستاتیک است.
 1. بسته ‌بندی و توزیع: پس از اتمام تولید و آزمون کیفیت، لوله ‌ها بسته‌ بندی می ‌شوند و برای توزیع به بازارها و مصارف مختلف آماده می‌ شوند.

 

قیمت لوله آبرسانی

ارزش لوله آبرسانی باتوجه به اقسام مطرح شده‌ متمایز می باشد . اتصالات یا وصاله ، قطعاتی می باشند که موعد لوله کشی آب گرم و یخ مصرفی برای پیوند لوله ها به یکدیگر ، تغییر‌ جهت‌ دادن‌ لوله ها ، انشعاب‌ گیری ، تغییر کلفتی لوله ها وضع بکارگیری قرار می‌گیرد‌ . برای آگاهی از لوله های آبرسانی شهرنشین ، نرخ لوله ساختمانی ، لوله پلی اتیلن آبرسانی ، لوله ساختمانی ، اشکال لوله های ساختمانی ، اقسام لوله های فاضلاب منزل ، اقسام لوله های فاضلاب در خانه ، اقسام لوله های فاضلاب شهرنشین ، ارزش اشکال لوله های فاضلاب ، اشکال لوله آب ساختمان‌ به فروشگاه‌ آسمان سمنان مراجعه نمایید. جهت هرگونه پرسش و راهنمایی همین حالا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات بیشتر ...