کاربرد لوله پلی اتیلن برق در سازه های بتنی ایران

کاربرد لوله پلی اتیلن برق در سازه های بتنی ایران

با پیشرفت روز افزون فناوری های مختلف در تمامی صنعت ها باید شاهد روش ها و کالا های منحصربفردی باشند که بتوانند براحتی کاری که در حال انجام هستیم را ساده تر و کارآمد تر کنند. این موضوع در صنعت ساختمان سازی نیز بسیار صدق میکند. یکی از روش هایی که امروزه برای ساخت سازه استفاده میشود، سازه بتنی هست. این سازه ها به روش خاصی ساخته میشوند که ما تصمیم گرفته ایم در آسمان سمنان بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

سازه های بتنی به چه سازه هایی گفته میشود؟

سازه های بتنی میتوانند ساختمان های اداری، صنعتی، سوله و مسکونی باشند. دقیقا مثل تمامی سازه هایی که در ایران وجود دارند. تفاوت این سازه ها با سایر این است که بعد از مرحله گودبرداری و اسکلت بندی توسط میلگرد های ساختمان، با توجه به یک سری میلگرد های خاص که به اصطلاح مِش گفته میشوند، دیوار کشی و سقف کشی شده و فضای خالی بین این میلگرد ها با ریختن بتن داخل دیوار ها و سقف ها پر میشود. و بعد از آن اقدام به گچکاری و سایر ریزه کاری ها خواهد شد.

حال برایتان سوال پیش می‌آید که اگه همه فضای داخل دیوار و سقف از بتن پُر میشود، پس چطوری میتونیم کار های برق کشی و سیم کشی داخل ساختمان را انجام بدیم؟؟؟ قبل از اینکه بتن ها داخل دیوار و سقف ریخته بشه ما باید از یک سری لوله های مخصوص برق استفاده کنیم که بتونیم سیم های سازه را از داخل آن عبور دهیم. این لوله ها به نام های لوله پلی اتیلن برق یا لوله برق بتن در ایران و خارج از کشور شناخته میشوند.

ساختمان های بتنی در پروژه های ساخت مسکن ملی

کاربرد لوله پلی اتیلن برق در سازه های بتنی ایران

پروژه های مسکن ملی در دولت اقای ابراهیم رئیسی (رئیس جمهور سابق ایران) در سال 1401 به مرحله اجرا رسید. در اواسط سال 1401 افراد میتوانستند که با توجه به سایت دولت من اقدام به ثبت نام این خانه ها کنند. از آنجایی که این پروژه های بسیار گسترده بودند، تصمیم گرفته شد تا در کمترین زمان ممکن ساخته شوند. با توجه به مشاورات سازمان نظام مهندسی و … قرار شد تا برای کمتر کردن زمان و هزینه از سازه های بتنی استفاده شود.

آسمان سمنان در برابر این موضوع پیشواز تر از تمامی تولید کنندگان اقدام به تولید انواع لوله های پلی اتیلن برقی یا لوله برق بتن کرد تا پیمانکارانی که پروژه های مسکن ملی را شروع کرده اند، بتوانند از محصولات ایرانی استفاده کنند. این موضوع در حالی است که برای خرید لوله های پلی اتیلن برقی، پیمانکاران مجبور بودن تا این محصول را از کشور ترکیه با قیمت بسیار بالایی خریداری کنند.

لوله پلی اتیلن برقی چیست و چه ویژگی هایی دارند؟

کاربرد لوله پلی اتیلن برق در سازه های بتنی ایران

لوله های پلی اتیلن برقی یا همان لوله برق بتن، به لوله هایی گفته میشود که جنس پلی اتیلنی دارند و برای عمل سیم‌کشی و برق‌کشی سازه های بتنی استفاده میشوند. این لوله ها به صورت کلاف های 50 الی 200 متری تولید میشود که پیمانکار ها میتوانند با توجه به نیاز خود اقدام به خرید کنند.

مزیت های استفاده از لوله پلی اتیلن برق

قبل از اینکه کارخانه آسمان سمنان اقدام به تولید این محصول کند، تمامی سازنده ها مجبور بودند برای برق‌کشی در سازه های بتن از لوله های پلی اتیلن آب استفاده کنند. این لوله ها به دلیل داشتن کد استاندارد، ناظر سازه نمیتوانست به آن ایرادی بگیرد ولی باز هم هزینه خرید این لوله ها بسیار زیاد بود. حال کارخانه آسمان سمنان توانسته لوله پلی اتیلن برق را همراه کد استاندارد تولید کرده و در بازار تهران و ایران عرضه کند.

 • اگر بخواهیم به صورت کلی مزیت های استفاده از لوله پلی اتیلن برق را بیان کنیم میتوان به شرح زیر اعلام کرد:
 • هزینه بسیار مقرون بصرفه
 • دارای کد استاندارد
 • استحکام و مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و فشار
 • انعطاف پذیری بسیار بالا
 • عدم ورود شیرآبه بتن داخل لوله

برای ساختمان های بتنی چه قوطی کلید های برقی استفاده میشود؟

کاربرد لوله پلی اتیلن برق در سازه های بتنی ایران

قوطی کلید نقش بسیار اساسی در توزیع برق داخل ساختمان، سوله و … دارد. در صورتی که پروژه شما از روش های بتنی استفاده شود، شما باید از قوطی کلید بتن برای دسترسی بخش به برق استفاده کنید. این قوطی کلید های برق به نحوی تولید شده اند که میتوانند فشار بسیار زیاد بتن را در زمان خشک شدن تحمل کرده و از شکستن آن جلوگیری شود. حال برخی از ویژگی های قوطی کلید بتن را اعلام میکنیم:

 • استفاده از مواد نو در تولید
 • جلوگیری از ورود شیرآبه بتن به داخل قوطی کلید
 • قیمت بسیار مناسب
 • دارای دریچه محافظ
 • دارای فریم 3 عددی جهت سه قوطی کلید مجزا

قیمت لوله پلی اتیلن برق و قوطی کلید بتن

در مورد قیمت های لوله های پلی اتیلن برق به دلیل نوسانات قیمت های گرانول مواد نو، عملا باید در زمان خرید استعلام گرفته شوند. شما میتوانید همه روزه از ساعت 9 الی 22 به کارشناسان ما در آسمان سمنان تماس گرفته تا برای خرید و استعلام قیمت به شما کمک کنند. در مورد قیمت قوطی کلید های بتن نیز میتوانید وارد دسته بندی قوطی کلید بتن آسمان سمنان شوید تا از قیمت ها مطلع شوید.

امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد. ممنونیم که همراه آسمان سمنان بودید.

 

5/5 - (3 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *