چسب برق

فیلـتر

نمایش دادن همه 3 نتیجه

چسب برق

نوار چسب برق که در بازار به چسب لنت نیز معروف است یکی از چسب هایی است که در بخش سیم کشی ساختمان کاربرد بسیار زیادی دارد.

نوار چسب برق دارای قدرت چسبندگی بسیار بالا و استفاده ی بسیار آسان است؛ به همین دلیل کاربردهای مختلفی در ساختمان سازی دارند. این نوارهای چسب برق برای چسباندن انواع مختلف سیم ها به یکدیگر طراحی می شوند و دارای ویژگی های خاصی می باشند.

کابرد چسب برق چیست؟

یکی از نکات مهمی که در صنعت برق و ساختمان سازی دارای اهمیت است، نقاطی ست که سیم ها به یکدیگر متصل می شوند. این اتصالات باید به طرز صحیحی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و اگر این اتصالات به طرز صحیحی به هم متصل نشوند و عایق درستی نداشته باشند؛ باعث ایجاد خسارات زیادی از جمله آتش سوزی و برق گرفتگی و غیره می شود.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل، در ساختمان سازی ابتدا سیم های برق به یکدیگر پیچ و تاب داده می شوند و با چسب برق به یکدیگر می چسبند.

چسب برق از چه موادی ساخته شده است؟

چسب برق (چسب لنت) از نوعی پلاستیک و ماده ی شیمیایی به اسم وینیل ساخته شده است. چسب برق در سطح خود دارای حالتی چسبناک است و برای اتصال سیم ها به یکدیگر نیازی به چسب یا ماده شیمیایی اضافه ندارد.

به همین دلیل است که در همه اماکن و در هر ساختمانی می توان از چسب برق استفاده کرد.

چسب برق به حالت مدور بر روی یک حلقه ی مقوا قرار گرفته است که به راحتی امکان استفاده از آن فراهم است و می توان تا انتها از آن استفاده کرد.

مدل های مختلف چسب برق

مدل های مختلف چسب برق بر اساس موارد زیر توسط آسمان سمنان با بهترین کیفیت عرضه می شود:

  • طول

نوارهای چسب با طول زیاد برای استفاده ی مقرون به صرفه تر در کار تهیه می شود.

  • عرض

عرض استاندارد برای چسب برق سه سانتی متر می باشد،اگر نیاز به پهنای بیشتری برای کار خود دارید می توانید انواع عریض چسب برق را از آسمان سمنان تهیه کنید.

  • چسب

میزان چسبندگی انواع چسب برق با یکدیگر متفاوت است که معمولا با رنگ آن مشخص می شود.

  • پلاستیک

جنس پلاستیک چسب برق از وینیل است با این حال چسب های لنت ممکن است دارای جنس های متفاوتی باشند که کیفیت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • رنگ

چسب برق دارای رنگ های مختلفی است که هر کدام دارای کاربرد خاصی هستند. این رنگ ها کاملا بین المللی هستند و و برای همه ی برق کاران دنیا یک مفهوم را دارند.

برای مثال رنگ قرمز چسب برق به این معنی است که سیم های بسته شده با آن، دارای ولتاژ بسیار بالا می باشند.

معمولا رنگ چسب برق های عادی مشکی است و چسب برق های با رنگ متفاوت دارای قدرت چسبندگی متفاوتی هستند.

انواع رنگ های چسب برق و معانی آنها

به طور کلی رنگ مشکی برای چسب برق های استاندارد دو فاز به کار میرود و برای برق کاران سراسر جهان دارای تعریف ویژه ای می باشد.

چسب های برق با رنگ قرمز نشان دهنده ی پوسته و برق 415 ولت سه فاز، رنگ آبی بیانگر ولتاژ 230 خنثی می باشد.

رنگ های قهوه ای چسب برق به معنای ولتاژ های پایین می باشد.

رنگ زرد نشان دهنده ی سیم کشی 110 ولت هستند.

در تولیدات ساخت کشور انگلیس و امریکا گاهی معانی رنگ ها متفاوت می شود و این رنگ ها بیانگر هیچ مفهوم خاصی نمی باشند:رنگ هایی مانند سفید و خاکستری.

رنگ سبز و زرد اگر باهم استفاده شوند؛ نشان دهنده ی آن است که اتصال به زمین برقرار است.

کاربرد چسب برق در ساختمان ها

نوار چسب برق برای اتصال سیم های برق به یکدیگر استفاده می شود. این سیم ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به دلیل اینکه دارای روش خاصی برای اتصال به هم نیستند و باید صرفا به یکدیگر چسبیده و پیچ و تاب داده شوند پس برای سیم ها باید یک عایق نیز در نظر بگیریم.

بهترین گزینه برای عایق کردن سیم ها استفاده از چسب برق است زیرا نیاز به پوشاندن و کاور کردن دارند چرا که به هیچ وجه نمی شود سیم های لخت را به صورت معمولی در کنار هم قرار داد.

پس عایق کردن با چسب برق بهترین گزینه است.

چسب برق دارای چسبندگی بسیار زیادی می باشد و به هر نوع از سطحی می تواند بچسبد. برای بسیاری از اتصالات و کاور کردن از این چسب استفاده می شود.

چسب برق یکی از وظایف مهم در سیم کشی را به عهده دارد و آن نشانه گذاری سیم هاست.

اطلاعاتی در رابطه با مقدار ولتاژ عبوری از سیم ها جهت هشدار و متمایز کردن سیم ها از یکدیگر نیز از دیگر کاربردهای آن در سیم کشی برق ساختمان است.

کاربرد چسب برق در صنایع

 • برای سطوح مختلف و اتصالات در تمامی صنایع
 • برق کشی خودرو ها
 • سیم کشی ساختمان
 • برای بستن غیردائم لوله ها و لوله کشی
 • عایق کردن سطح های متفاوت

مزایای استفاده از نوار چسب برق

 • این چسب به راحتی در دسترس همگان قرار دارد و میتوان آن را به آسانی تهیه کرد.
 • استفاده از چسب برق به دلایل متفاوتی بسیار آسان است.
 • چسب برق قابلیت برش آسانی دارد.
 • چسب برق به دلیل کشسانی بالایی که دارد به راحتی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد و بریده شود.
 • ممکن است در هنگام استفاده چاقو یا قیچی دم دست نباشد و ویژگی به آسانی بریده شدن یک مزیت بزرگ به حساب میاید.
 • این چسب ها قابلیت و کیفیت خود را هنگام کشیده شدن از دست نمی دهد پس انتخاب خوبی برای استفاده در نقاطی که نیاز به کشش دارند؛ می باشد.

جمع بندی

چسب برق یا چسب لنت یکی از پرکاربردترین اقلام برای نظم بخشیدن و تفکیک سیم ها در سیم کشی ساختمان یا صنایع است. از چسب برق با رنگ های مختلف برای مشخص کردن ویژگی سیم هایی که با آن عایق شده است، استفاده می شود. به منظور جلوگیری از بروز حوادثی مانندآتش سوزی یا برق گرفتگی استفاده از نوار چسب برق در سیم کشی ساختمان ضروری است.

اطلاعات بیشتر ...