لوله برق پلی آمید

فیلـتر

در حال نمایش 9 نتیجه

لوله برق پلی آمید (Polyamide Pipe) یکی از پرکاربردترین لوله‌های برق در صنعت ساختمان سازی هستند که نسبت به سایر انواع لوله برق از قیمت مناسبی نیز برخودار هستند. از موارد استفاده این لوله می‌توان به کاربرد آن در داخل سقف‌های کاذب و زیرگچی و نیز در پروژه‌های عمرانی ساختمانی اشاره نمود. به طور کلی لوله‌های برق به منظور محافظت از خطر برق گرفتگی و نیز جلوگیری از آسیب رسیدن به رسانای جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشترین کاربرد آن ها در ساختمان‌های تجاری و صنعتی، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، هتل‌ها و… است. اگر برای انتخاب نوع لوله برق پلی آمید تردید دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جدول سایزبندی لوله برق پلی آمید تک جداره

سطح مقطع

سایز (نمره)

وزن بسته طول شاخه

بسته بندی

3mm

21mm15 کیلو6m

15تایی

2.5mm

16mm14 کیلو6m

25تایی

2mm

13mm14 و 15 کیلو6m

25تایی

2mm

13mm10 الی 13 کیلو6m

25تایی

جدول سایزبندی لوله برق پلی آمید دوجداره

سطح مقطع

سایز (نمره)

وزن طول شاخه

بسته بندی

3mm

21mm15 کیلو6m

15تایی

2.5mm

16mm14 کیلو6m

25تایی

2mm

13mm14 و 15 کیلو6m

25تایی

2mm

13mm10 الی 13 کیلو6m

25تایی

لوله پلی‌امید چیست؟

پلی آمیدها از خانواده پلیمرها بوده و در دو دسته بر پایه ماده اولیه دی آین و اسید دی کربن و پایه ماده اولیه دی آمین قرار می‌گیرند. از آنجایی که در پلی آمید دسته اول تعداد اتم‌های کربن فرد است پس جاذبه بین مولکولی اتم‌ها کم بوده و از این رو قدرت ضربه پذیری بالایی دارند.

اما در پلی آمیدهای نوع دوم تعداد اتم‌های کربن زوج و جاذبه بین اتم‌ها زیاد است در نتیجه کشش بسیار بالایی دارند. پلی آمید را باید در دمای منهای 30 درجه و مثبت 70 درجه سانتی گراد استفاده نمود زیرا ماده‌ای اشتعال پذیر است.

این لوله دارای کاربردهای زیادی بوده و می‌توان در ساخت انواع ورق، لوله‌های برق، لوله‌های آب، روکش‌های مقاوم کابل‌ها، مخازن سوخت، ساخت انواع کلاه ایمنی، فلش‌های دوربین، چرخ دنده، شیلنگ‌های انعطاف پذیر و… از آن بهره گرفت.

چرا لوله برق پلی آمید؟

احتمال خطراتی مانند آتش سوزی یا اتصال جریان برق با کاربرد لوله‌های برق پلی آمید کاهش می‌یابد. مقاومت و ماندگاری سیم کشی ساختمان نیز با لوله برق پلی آمید بالا رفته و در صورت بروز مشکل به راحتی می‌توان آنان را تعویض نمود.

جنس لوله برق پلی آمید از پلاستیک نرم بوده و بسیار سبک و انعطاف پذیر می باشد. البته شعله ور شدن لوله یکی از معایب آن است. لوله‌های برق پلی آمید به صورت شاخه‌ای، کلافی و نیز خط دار و بی خط و یا انواع لوله برق پلی آمید تک جداره و دو جداره تولید می‌شوند.

در ساخت قطعاتی با ویژگی‌های مکانیکی بالا از لوله‌های شاخه‌ای پلی آمید استفاده می‌شود. همچنین در محافظت از سیم‌های برق، زیبایی ظاهری، امنیت، ایجاد نظم و رعایت استاندارد‌های سیم کشی از این لوله برق بهره می‌گیرند و کیفیت و انعطاف پذیری آن نیز نیز بالا می‌باشد و این به دلیل بهره گیری از مواد مرغوب در ساخت آن است و از آنجایی که لوله‌های برق انعطاف پذیر هستند پس در برابر فشار، ضربه یا شکنندگی مقاومت زیادی دارند.

لوله برق پلی آمید پرکاربردترین لوله‌ در ساختمان سازی

لوله برق پلی امید چگونه طراحی و تولید می شود؟

لوله برق پلی امید (Polyethylene, PE) یک نوع لوله برق است که از مواد پلاستیکی با نام علمی پلی اتیلن ساخته می ‌شود. فرآیند طراحی و تولید لوله برق پلی امید به صورت زیر انجام می ‌شود:

 1. انتخاب مواد: در ابتدا، مواد اولیه برای ساخت لوله برق پلی امید انتخاب می ‌شود. معمولاً از پلی اتیلن با تراکم بالا (High-Density Polyethylene, HDPE) یا پلی اتیلن با تراکم متوسط (Medium-Density Polyethylene, MDPE) استفاده می ‌شود.
 1. طراحی لوله: براساس نیاز های مشتریان و استفاده ‌های مختلف، لوله برق پلی امید طراحی می ‌شود. این شامل اندازه، ضخامت دیواره، قطر داخلی و خارجی، و ویژگی‌ های فنی دیگر است.
 1. تولید مواد پلی امید: به منظور تولید لوله برق پلی امید، مواد پلی اتیلن با استفاده از فرآیند هایی مانند اکستروژن (Extrusion) و قالب ‌گیری حرارتی (Heat Molding) ساخته می ‌شوند. در این فرآیند ها، مواد پلی اتیلن به صورت ذوب شده به داخل یک قالب ریخته می‌ شود و با استفاده از حرارت و فشار، شکل و طرح لوله برق پلی امید ایجاد می ‌شود.
 1. پردازش نهایی: پس از تولید لوله برق پلی امید، آن را ممکن است نیاز به پردازش نهایی داشته باشد. این شامل برش، تمیز کردن لبه‌ ها، بررسی کیفیت و انجام آزمون ‌های لازم است تا لوله برق پلی امید آماده استفاده شود.
 1. بسته ‌بندی و عرضه: در انتها، لوله برق پلی امید بسته ‌بندی می ‌شود و آماده درجه ‌بندی و عرضه به بازار می‌ شود. این شامل بسته ‌بندی مناسب جهت حفاظت از لوله در طول حمل و نقل و نگهداری است.

این فرآیند کلی تولید لوله برق پلی امید است. با استفاده از این روش ‌ها، لوله ‌های برق پلی امید با کیفیت بالا و قابلیت ‌های مطلوب تولید می ‌شوند.

ویژگی‌های لوله برق پلی آمید

از جمله ویژگی های بارز پلی آمیدها می توان به رنگ شیری آن اشاره کرد. این ماده به سادگی قالیت رنگ پذیری دارد. پلی آمید ماده ای اشتعال پذیر است اما در دمای منفی 30 درجه و بالای 70 درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند. انعطاف پذیری پلی آمیدها نوع دوم در کنار استحکام و سختی پلی آمیدهای نوع اول گستره کاربردی این ماده را افزایش داده است. از دیگر ویژگی های بارز آنها می توان به مقاومت بسیار زیاد آن در مقابل حلال ها و مواد نفتی، ضربه پذیری، مقاومت در برابر ساییدگی ، قابلیت انعطاف پذیری اشاره کرد. اما این ماده در کنار تمام ویژگی های خوبی که دارد بسیار گران است و در مقابل اسیدهای قوی هیچگونه مقاومتی ندارد.

به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لوله برق پلی آمید روکش بسیار خوب و مناسبی برای کابل و مفتول به شمار می رود.
 • این نوع لوله‌ها در برابر سایش مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • ترک خوردگی لوله به ندرت اتفاق می‌افتد زیرا در مقابل خم شدن متوالی بسیار مقاوم هستند.
 • لوله برق پلی آمید از وزن سبکی برخوردار است و از این رو کاربرد آن بسیار راحت می‌باشد.
 • ضربه پذیری این نوع لوله‌ها بسیار بالا است.
 • از آنجا که این لوله‌ها مقاوم هستند در ساخت قطعاتی که نیاز به ویژگی‌های مکانیکی بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • فرآیند جابجایی و حمل و نقل آنها بسیار آسان است.
 • قیمت مناسب لوله پلی آمید یکی دیگر از ویژگی‌های مناسب آنها است.

نقاط ضعف لوله برق پلی آمید

 • اشتعال پذیری این لوله‌های نقطه ضعفی برای آنها محسوب شده و از این رو باید در دمای مناسبی به کار روند.
 • این لوله‌ها آب زیادی را به خود جذب می‌کنند.
 • مقاومت بالایی در مقابل اسیدهای قوی ندارند.

کاربرد پلی آمید در صنعت

با توجه به ویژگی های نام برده شده برای این خانواده پلیمری می توان به وضوح کاربردهای زیاد آن را پیش بینی کرد. از این ماده در ساخت انواع ورق، شیلنگ های قابل انعطاف، لوله های برق و آب، روکش های مقاوم کابل ها در برابر خورندگی، منگنه های برقی، قاب چراغ خودرو،  تانک و مخازن سوخت، واشر و فیلتر روغن، ساخت انواع کلاه ایمنی، طناب و برس، فلاش های دوربین، چرخ دنده  و لوازم بسیار پر کابرد دیگری، استفاده می شود. ویژگی های بارز پلی آمید باعث اهمیت آن در ساخت لوله های برق شده است.

قیمت لوله برق پلی آمید

لوله پلی آمید علیرغم ویژگی‌های منحصربفرد و کاربرد فراوانی که در صنعت دارند از قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستند اما موارد زیر روی قیمت آنها تأثیرگذار است:

 • انواع مختلف لوله پلی آمید
 • ابعاد مختلف لوله‌ها
 • قطرهای گوناگون
 • ضخامت و حجم

جمع بندی

لوله‌های برق پلی آمید با توجه به ویژگی‌های مثبت از جمله ضربه پذیری بسیار بالا و قابلیت حمل و نقل و تعویض آسانی که دارند؛ کاربردهای گسترده و متنوعی در ساختمان‌ها پیدا کرده‌اند. لوله‌های برق پلی امید عرضه شده توسط آسمان سمنان در دو نوع تک جداره و دو جداره از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و امکان سفارش آن ها در سایزهای مختلف از طریق وب سایت وجود دارد.

اطلاعات بیشتر ...