ارت باکس

فیلـتر

در حال نمایش یک نتیجه

جعبه فلزی برق ( تابلو ارت باکس )

تابلو ارت باکس جزء جعبه های فلزی است که برای دسترسی راحت تر به چاه ارت و مجموعه شبکه های ارت یک مجموعه به کار میرود. از این طریق میتوان برای تست و اندازه گیری مقاومت الکتریکی که به زمین وارد می شود، استفاده کرد. نام دیگر این محصول تست باکس ارت است که ابعاد آن 15*25 و جنس آن از ورق گالوانیزه با رنگ الکترواستاتیک می‌باشد. ارتفاع نصب تابلو ارت باکس نیز باید 1.5 متر بالاتر از کف باشد. برای اینکه شیلد کابل‌ها بدون برف‌گیر و به صورت مستقیم به ارت متصل شود و یا شیلد در یک نقطه کور شود از وسیله‌ای مثل لینک باکس استفاده می‌شود و اگر برف‌گیر نباشد باید از ارت باکس استفاده نمود. در واقع از ارت باکس بیشتر در زمان اتصال شیلد کابل‌ها به ارت در نقطه سر کابل بهره گرفته می شود.

مفهوم ارت باکس

ارت باکس به معنای “جعبه لبه” است و به دستگاه‌هایی اشاره دارد که در لبه (Edge) شبکه قرار دارند، به عبارتی دستگاه‌هایی که در نزدیکی داده‌ها و منبع محتوا واقع شده و توانایی پردازش، ذخیره‌سازی و ارسال داده‌ها را به طور محلی دارند. این دستگاه‌ها عموماً در مرکز داده‌ها، سازمان‌ها یا حتی در داخل دستگاه‌های متصل به اینترنت قرار می‌گیرند.

کاربردهای ارت باکس

1. پردازش لبه (Edge Computing): یکی از اصلی‌ترین کاربردهای ارت باکس، ارائه پردازش لبه است. این به معنای انجام پردازش‌های محلی بر روی داده‌ها در نزدیکی منبع تولید آنها است که می‌تواند به بهبود کارایی و کاربردی‌تر شدن برنامه‌ها و سرویس‌های اینترنت اشیاء (IoT) کمک کند.

2. کاهش تاخیر (Latency Reduction): با استفاده از ارت باکس، داده‌ها به سرعت پردازش می‌شوند و پاسخ‌ها به سرعت به دستگاه‌های متصل ارسال می‌شود، که منجر به کاهش تاخیر در ارتباطات میان دستگاه‌ها می‌شود، به خصوص در برنامه‌ها و سرویس‌هایی که نیاز به پاسخ سریع دارند.

3. کاهش بار شبکه (Network Offloading): ارت باکس می‌تواند به عنوان نقطه میانی بین دستگاه‌های متصل به اینترنت و مرکز داده‌ها عمل کند، که به کاهش بار شبکه کمک می‌کند و همچنین میزان مصرف پهنای باند را کاهش می‌دهد.

انواع تابلو ارت باکس از نظر مکان نصب

تابلو ارت باکس را می توان در دو مکان نصب کرد:

 • ارت باکس روکار دفنی (حوضچه تست ارت)
 • ارت باکس روکار دیواری

کاربرد جعبه های برق تابلو ارت باکس

تابلو ارت باکس آسمان سمنان از وظایفی در سیستم ارتینگ برخوردارند؛ بدین ترتیب که تست باکس روی دیوار نصب می‌شود و سیم ارتی که از یک طرف به صفحه مسی جوش خورده از سمت دیگر به شینه ارت داخل جعبه متصل می‌شود. اگر ولتاژ اضافه در جریان سیستم‌های الکتریکی ساختمان به وجود آید و از آنجایی که سیم ارت به باکس برق ساختمان وصل شده است پس ابتدا به تست ارت باکس می‌رسد و از طریق سیم مسی موجود در صفحه مسی در نهایت به زمین منتقل می‌شود.

تمام سیستم‌های زمین محلی مطابق با استانداردهای برقی باید دارای جعبه تست و اندازه‌گیری باشند تا محل خاصیت قطع شوندگی داشته باشد و به وسیله آن بتوان سیستم زمین را از تجهیزات جدا نمود و یا اینکه برای گرفتن سایر انشعاب‌ها از آن بهره گرفت.

تابلو ارت باکس

مزایا استفاده از تابلو ارت باکس چیست؟

به طور خلاصه دلیل استفاده از سیم ارت در ارت باکس موارد زیر است:

 • محافظت در برابر بار الکتریکی اضافه
 • یکسان نگه داشتن ولتاژ در دستگاه ها
 • استفاده از زمین به عنوان بهترین رسانای جریان الکتریکی
 • جلوگیری از وقایع ناگهانی که باعث ایجاد خسارت می شوند

سیم ارت چیست؟

مدارهای الکتریکی دارای سیمی به نام سیم ارت هستند که به نام سیم اتصال به زمین نیز شناخته می شود. از این سیم برای محافظت و ایجاد ایمنی استفاده می شود.

سیم ارت رسانایی فلزی است که جریان اضافی و خارج شده از تجهیزات الکتریکی را به زمین منتقل می کند و این سیر باعث می شود که احتمال برق گرفتگی به شدت کاهش پیدا کند.

سیم ارت باعث انتقال جریان برق به صورت مستقیم به زمین می شود. اگر مقدار جریان برق در مدار بالا برود، جریان در فیوز بالا میرود و باعث پریدن فیوز می شود.

فیوز با قطع جریان برق از ایجاد آتش سوزی و وقوع حوادث خطرناک جلوگیری می کند.

سیم ارت یکی از انواع سیم است که برای افزایش محافظت و ایمنی تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از سیم ارت برای نصب وسایل الکتریکی به عنوان یکی از اصول ایمنی بسیار مهم به حساب میاید که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. این مقاله به شما کمک میکند تا اطلاعات مورد نیاز خود در رابطه با سیم ارت و ارت باکس به دست بیاورید.

تعریف سیم فاز و نول

استفاده از انرژی الکتریکی همواره به صورت یک شمشیر دو لبه برای بشر بوده است. به همان میزان که میتواند موثر و مفید واقع می شود، به همان میزان می تواند خطرناک و کشنده باشد. زمانی که با برق سروکار داریم باید دانش کافی نسبت به این پدیده را نیز داشته باشیم.

در مدارهای الکتریکی با سیم فاز و نول مواجهه هستیم.

سیم فاز

سیم فاز سیم مثبت به حساب میاید و دارای جریان الکتریکی است. این سیم به طور جنرال سیاه رنگ است اما در رنگ های دیگر هم ممکن است به کار رود.

سیم نول

سیم نول به عنوان سیم منفی به حساب میاید و تنها یک مسیر برای انتقال جریان برق است. این سیم باید در مدار الکتریکی وجود داشته باشد تا باعث برگشت جریان از دستگاه به مولد شود و جریان در یک مدار بسته گردش کند.

سیم ارت

کاربرد سیم ارت در تابلو ارت باکس چیست؟

یکی از مهم ترین عوامل و دلایل استفاده از سیم ارت در ارت باکس جلوگیری از برق گرفتگی و آتش سوزی می باشد. سیم ارت باعث افزایش ایجاد ایمنی می گردد می گردد.

سیم ارت باعث افزایش قریب الوقوع ولتاژ و آسیب به دستگاه های الکتریکی می شود. انواع سیم ارت در ارت باکس، در تمامی تجهیزات مورد استفاده در خانه کاملا مشاهده است.

قطر سیم ارت به اندازه سیم فاز است.

سیم ارت یخچال و فریزر، کولرهای آبی و برقی و بسیاری از سیم ارت های مورد استفاده در خانه همگی از انواع سیم ارت مدنظر ما به حساب می آیند.

برای تشخیص اینکه سیم ارت استفاده شده است یا خیر میتوان به پریز برق نگاه کرد.

اگر به جای دو سوراخ بر روی پریز، سه سوراخ قرار داشته باشد، به این معنا می باشد که پریز به زمین وصل است و بار الکتریکی اضافی تخلیه می شود.

چاه ارت چیست؟

سیم ارت در ارت باکس از یک طرف به دستگاه متصل می شود و از طرف دیگر به چاه ارت و یا لوله کشی ساختمان وصل می گردد.

چاه ارت حفره عمیقی در داخل عمق زمین است که یک صفحه مسی در داخل این چاه ارت قرار میگیرد و به صورت عمودی در آن قرار داده می شود.

در اطراف این صفحه مسی در عمق چاه ارت، توسط مواد بنتونیت پوشانده می شود. بر روی این صفحه، سیم مسی جوش می خورد و از چاه خارج می گردد.

سیم مسی خارج شده از چاه ارت به تابلو تست باکس وارد و به تمامی وسایل الکتریکی انشعاب کشیده می شود.

برای تعیین چاه ارت به چه مواردی باید دقت کنیم؟

برای تعیین عمق چاه ارت، باید به شرایط جغرافیایی منطقه توجه بسیار ویژه کرد.

پس از آن باید میزان مقاومت جنس خاک و نوع جنس خاک محل مورد نظر را بررسی کرد و پس از آن اقدام به حفر چاه ارت نمود.

ایجاد چاه ارت و سیستم ارت کار بسیار تخصصی می باشد و باید توسط افراد متخصص انجام شود.

برای انجام این کار باید یک میله فلزی بلند بر روی ساختمان نیز نصب شود تا بارهای الکتریکی ناشی از صاعقه نیز کنترل شود. در کل این عمل کار بسیار حساسی است و باید با دقت ویژه انجام شود زیرا در صورت عدم نصب صحیح هر کدام از این مراحل برای سیستم ارت، وقایع جبران ناپذیری رقم می خورد.

نکات ایمنی مهم در ارتباط با سیم ارت در ارت باکس

باید اطمینان کامل داشته باشید که کل دستگاه به صورت صحیح به زمین متصل شده است تا بتوانید ایمنی را بالاتر ببرید.

اگر عایق سیم در دستگاه به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی باشد، در صورت برخورد این سیم با بدنه فلزی دستگاه ، برق گرفتگی و آتش سوزی اتفاق می افتد.

پس اگر این اتفاق افتاد، از لمس و ایجاد ارتباط با دستگاه جلوگیری کنید.

اگر از اتصال صحیح دستگاه، اطمینان ندارید از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید و به هیچ عنوان خودتان این مسئولیت را به عهده نگیرید.

بهتر است هر مدت یکبار به این تجهیزات سر بزنید و آن را بررسی کنید تا مبادا خللی در کارکرد این این تجهیزات ایجاد شود زیرا آسیب های وارده از عملکرد نادرست این سیستم برای افراد و سازمان ها غیرقابل جبران می باشد.

ویژگی‌های تست ارت باکس

 • از تست باکس ارت می‌توان در نواحی شلوغ و پر رفت و آمد استفاده نمود.
 • جعبه‌های برق ارت باکس در برابر ضربه مقاوم هستند.
 • کاربرد تست باکس ارت در حالت مستقیم از سیستم و به منظور تست و اندازه گیری مقدار مقاومت الکتریکی چاه ارت می‌باشد.
 • تست باکس ارت دارای یک محفظه آب برای تغذیه آب و مواد به داخل چاه می‌باشد.
 • جعبه‌های باکس ارت آسمان سمنان در فضای آزاد نیز قابل استفاده‌اند.

رنگ و ابعاد

شرکت آسمان سمنان ارت باکس را تحت لیسانس استانداردهای بین المللی و داخلی تولید و با بهترین کیفیت عرضه می‌نماید. باکس ارت در رنگ‌های زرد، طوسی، مشکی و رنگ‌های دیگر به سفارش مشتری تولید می‌شود. ابعاد باکس ارت نیز به سفارش مشتری و در 25*25 و 20*25 سانتی متر ساخته می‌شود.

حوضچه ارت یا ارت پیت (Earth Pit)

در هر سیستم، ارتینگ و جعبه‌های برق ارت باکس را باید بتوان طبق استانداردهای تعیین شده بررسی نمود و در مدت زمانی معین از آن بازدید کرد. حوضچه ارت یا ارت پیت یکی از روش‌های ایجاد چنین شرایطی است. دریچه‌ها یا حوضچه‌های بازرسی ارت مطابق با استانداد IEC 62561-5 طراحی و تولید می‌شوند. شیارهایی در قطر دریچه‌ها تعبیه شده‌اند که می‌توان یک شینه مسی با ابعاد مشخص را درون آن قرار داد و خروجی‌های مورد نظر را برای مصرف کننده ارت برآورد کرد.

انواع حوضچه‌های ارت عبارتند از: حوضچه ارت یا ارت پیت بتنی، حوضچه ارت پلاستیکی، حوضچه ارت با پوشش گالوانیزه گرم و حوضچه ارت بتنی.

تست چاه ارت

روش‌های تست چاه ارت

از دو روش برای اندازه‌گیری ارت به شرح زیر استفاده می‌شود:

 1. دستگاه ارت سنج: دو عدد سوند که جزء لوازم جانبی دستگاه ارت سنج هستند برای تست چاه ارت مورد استفاده قرار می‌گیرند بدین ترتیب که این دو سوند را در فاصله‌های مساوی بین پنج تا ده متر و در یک راستا از چاه در زمین قرار می‌دهند. تناسب این فاصله‌ها باید رعایت شود مثلا اگر سوند اول در فاصله شش متری از چاه است سوند دوم باید در فاصله دوازده متری باشد. پس از آن سه عدد پراپ را به ترتیب باید به سیم ارت چاه و سوند اول و سوند دوم وصل نمود و در انتها چاه ارت را تست کرد.
 2. اندازه گیری ارت با یک عدد ترانسفورماتور ایزوله، یک عدد ولت متر و یک عدد آمپر متر: در این روش نیز سوندها را باید مانند روش اول در زمین قرار داد. سپس باید آمپر متر را با ترانس ثانویه سری کرد و یک سر آزاد ترانس را به سیم ارت چاه و یک سر آمپر متر را به سوند آخر متصل نمود. اکنون باید یک سر ولت متر را سیم ارت چاه و سر دیگر آن را به سوند اول وصل نمود. بعد از آن ترانس اولیه ایزوله را به برق 220 ولت وصل کرد و مقدار ولت به دست آمده را بر عدد آمپر متر تقسیم کرد. این مقدار که در انتها به دست می‌آید مقاوت تقریبی چاه ارت می‌باشد.

جمع بندی

ارت باکس به عنوان یکی از مفاهیم مهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با کاربردهای گسترده و اثرات مثبتی بر روی امنیت، کارایی و هزینه‌ها مطرح شده است که می‌تواند در توسعه و پیشرفت نظام‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش موثری داشته باشد.

خرید تابلو ارت باکس مجموعه آسمان سمنان

تمامی محصولات ارت باکس آسمان سمنان دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی هستند و شما با خیال راحت می توانید تابلو برق را از این مجموعه خریداری کنید. این شرکت با داشتن نمایندگی فعال در بازار آهن شاد آباد، تمامی محصولات خود را به صورت تکی و عمده به فروش می رساند. شما می توانید به صورت حضوری و یا از طریق تماس با کارشناس فروش، محصولات را خریداری نمایید.

اطلاعات بیشتر ...