جعبه تقسیم برق فلزی بهتر است یا پلاستیکی

جعبه تقسیم برق فلزی بهتر است یا پلاستیکی

سؤال مهم در انتخاب جعبه تقسیم مناسب این است که جعبه تقسیم برق فلزی بهتر است یا پلاستیکی؟ در این مقاله درباره جعبه تقسیم فلزی برق یا پلاستیکی و موارد استفاده از آن شما بیشتر صحبت خواهیم کرد. پس تا انتها با ما همراه باشید.
در ساختمان سازی همواره نیاز است که از سیم‌ها و کابل‌های برق انشعاب گرفته شود. بنابراین برای این کار از وسیله‌ای به نام جعبه تقسیم در مسیر سیم‌ها استفاده می‌شود. جعبه تقسیم محلی برای اتصالات الکتریکی بین سیم‌ها است. سیم‌ها از طریق لوله یا کابل برق وارد جعبه تقسیم می‌شوند و از پایانه‌های جعبه تقسیم منشعب می‌شوند. استفاده از جعبه تقسیم برق یا جعبه اتصال در ساخت و ساز ساختمان بسیار مهم است. زیرا این جعبه حاوی یک جعبه مربع شکل است که وظیفه آن ایجاد حفاظ و یک مانع محافظ برای سیم‌های برق یا اتصالات کابل برق می‌باشد.

جعبه تقسیم برق فلزی بهتر است یا پلاستیکی

جعبه‌های تقسیم دارای دو مدل مختلف هستند که معمولاً از فلز یا پلاستیک ساخته شده‌اند و تحت نام‌های مختلفی به فروش می‌رسند. علت نام‌گذاری های مختلف هم به این دلیل است که آن‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف هستند و برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند. جعبه تقسیم را می‌توان به سادگی برای محافظت از اتصال سیم‌های چند منظوره استفاده کرد که در ساختار آن با یک صفحه صاف پوشیده شده است. جعبه‌های تقسیم برق پلاستیکی برای پریزهای دیواری و سقفی یا کلید استفاده می‌شوند. برخی از جعبه‌های دیواری به طور خاص برای ساخت و ساز جدید ساخته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر برای تکمیل طرح استفاده می‌شوند.

مقایسه کاربرد جعبه تقسیم فلزی و پلاستیکی

هر یک از انواع جعبه تقسیم، با توجه به نوع و جنس آن، دارای کاربردهای مختلفی هستند که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم.

جعبه ‌تقسیم برق فلزی یا گالوانیزه

جعبه تقسیم فلزی به علت گالوانیزه بودن از خوردگی محافظت می‌کند و در دو نوع گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد تولید می‌شود. معمولاً محل نصب جعبه تقسیم گالوانیزه در محیط‌های باز است زیرا خطر خوردگی و زنگ زدگی در این محیط‌ها وجود دارد. برای بسیاری از کاربردها، بزرگ‌ترین مزیت جعبه تقسیم فلزی کیفیت و دوام بالای آن است. زیرا جعبه‌های تقسیم فلزی می‌توانند انواع شرایط محیطی نامطلوب از جمله شوک، آتش سوزی و دمای بسیار بالا یا پایین را تحمل کنند. همچنین آن‌ها به عنوان نقاط اتصال درون زمین برای سیم‌هایی با روکش فلزی و سایر اجزایی که نیاز به اتصال الکتریکی در زمین دارند، عمل می‌کنند.

جعبه‌ تقسیم برق پلاستیکی

یکی دیگر از انواع جعبه‌های تقسیم در صنعت برق ساختمان، جعبه تقسیم پلاستیکی است. از جمله ویژگی‌ها این محصول می‌توان به مقاومت مکانیکی و مقاومت در برابر ضربه و همچنین مقاومت شیمیایی و عایق الکتریکی و حرارتی بالا اشاره کرد. همچنین جعبه‌های پلاستیکی معمولاً ارزان‌تر هستند و ممکن است کار کردن با آن‌ها آسان‌تر باشد. با این حال، برخی از جعبه‌های اتصال پلاستیکی انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به جعبه‌های فلزی دارند، بنابراین اگر به حداکثر محافظت و حداکثر دوام نیاز دارید، ممکن است انتخاب ایده آلی نباشند.

دلایل استفاده از جعبه تقسیم برق

 • جلوگیری از خوردگی سیم‌های برق ساختمان توسط موش‌ها
 • جلوگیری از ارتباط افراد با سیم‌های برق ساختمان
 • محافظت سیم‌های برق ساختمان در برابر گرد و غبار
 • گرفتن انشعابات گوناگون برای کاربردهای مختلف
 • مدیریت بهتر و راحت‌تر سیم‌های برق داخل ساختمان
 • جلوگیری از برخورد آب و رطوبت با سیم‌های برق

انتخاب جعبه تقسیم مناسب

انتخاب جعبه تقسیم مناسب به این بستگی دارد که برای چه کاری استفاده می‌شود. مثلاً آیا جعبه تقسیم ضد آب نیاز دارید؟ آیا این جعبه تقسیم را در فضای باز استفاده می‌کنید یا سرپوشیده؟ آیا جعبه تقسیم 4 یا 8 ترمینالی مناسب است؟ و سؤالاتی از این دست، در انتخاب جعبه تقسیم مناسب مهم است. اما در کل برای انتخاب باکس تقسیم مناسب به موارد زیر توجه کنید:

 • امتیاز حفاظت جعبه تقسیم
 • نحوه اتصال سیم‌ها در جعبه تقسیم (تعداد و نوع ترمینال‌ها)
 • اندازه و شکل جعبه تقسیم
 • جنس جعبه تقسیم
 • کاربرد جعبه تقسیم جایگاه مناسب برای برد و قطعات الکترونیکی

خرید انواع جعبه تقسیم برق فلزی یا پلاستیکی

انتخاب اینکه چه نوع جعبه تقسیم برای کار شما مناسب است، بستگی به بودجه، محل نصب جعبه، کابل کشی و موارد دیگر دارد. شما می‌توانید در بعضی قسمت‌های منزل ترکیبی از هر دو نوع جعبه تقسیم فلزی و پلاستیکی را استفاده کنید. شرکت آسمان سمنان، به عنوان تولید کننده انواع جعبه‌های تقسیم برق می‌تواند به شما در خرید انواع جعبه تقسیم با بهترین کیفیت و با قیمت مناسب کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. شما می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم در این زمینه به شما ارائه دهند. همچنین می‌توانید با مراجعه به فروشگاه سایت، انواع جعبه تقسیم برق را مشاهده کنید.

5/5 - (10 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *