روش تعیین سایز لوله برق چگونه است؟

تعیین سایز لوله برق

سایز لوله برق یکی از عوامل مهم در هنگام لوله کشی برق ساختمان است که باید به آن توجه شود تا بتوان خریدی درست و اصولی داشت. پس در هنگام خرید توجه کنید که سایز این لوله‌ها با تعداد و سایز رشته سیم‌های عبوری از آن ارتباط مستقیمی دارد. به طور کلی لوله‌های برق بر اساس نوع کاربردی که دارند، در شکل‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌شوند. شرکت آسمان سمنان با تولید لوله‌های برق خرطومی، پی وی سی، یو پی وی سی و پلی آمید در سایزهای متفاوت این امکان را فراهم کرده است که بتوانید از این لوله‌ها در هر مسیری با رشته سیم‌هایی در سایز بندی و تعداد متفاوت استفاده کنید.

حال سوال مهم این است که روش تعیین سایز لوله برق چگونه است؟؟ منظور از سایز بندی لوله برق چیست؟

سایز لوله برق چه تاثیری در انتخاب نوع لوله برق دارد؟

برای درک بهتر راه‌های تشخیص ابعاد و اندازه سایز برق، بهتر است ابتدا با لوله‌های برق و انواع آن بیشتر آشنا شوید. لوله برق یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنعت می‌باشد که در تأسیسات برقی ساختمان‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصولاً این لوله‌ها به عنوان پوشش سیم‌ها و کابل‌های برق قرار می‌گیرند و از آنها در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کنند. سایز لوله برق در هر نوع لوله مورد استفاده در تأسیسات برقی ساختمان‌ها و صنایع یکسان است اما در برخی موارد و در برخی از مدل‌های لوله برق سایز لوله‌های برق تفاوت‌های زیادی خواهد داشت. در زیر به اندازه مجرای الکتریکی برای هر نوع لوله خواهیم پرداخت

روش تعیین سایز لوله برق

همان‌طور که گفته شد، در هنگام خرید لوله برق باید به عوامل گوناگونی توجه کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها سایز لوله برق است. تمامی لوله‌های برق براساس استاندارد جهانی، در سایزهای مختلف تولید می‌شوند پس شما خریداران گرامی باید در هنگام خرید لوله به سایز آن نیز توجه کنید.
برای تعیین سایز و اندازه لوله برق باید به دو عامل اصلی توجه کرد که شامل موارد زیر است:

1. تعداد سیم و کابل

 یکی از نکات مهم و بسیار با اهمیت در تعیین سایز لوله برق، تعداد سیم‌ها و کابل‌های عبوری از یک لوله است. در هنگام لوله کشی باید توجه داشته باشید که هرچقدر تعداد سیم‌ها بیشتر باشد، باید سایز لوله را افزایش داد و اگر تعداد مناسب قرار ندهید، احتمال آتش سوزی و آسیب رساندن به سیم‌ها و کابل‌ها وجود دارد. برای مثال برای سه رشته سیم ۱.۵ میلی متر، لوله برق ۲۰ مناسب است.

2. سایز سیم و کابل

از دیگر عوامل مهم در انتخاب لوله برق، توجه به سایز سیم‌ها و یا کابل‌های موجود در لوله است. هر چه سایز سیم‌های برق کوچک‌تر باشد و تعداد آن کمتر باشد، در نتیجه لوله برق مورد نظر کوچک‌تر خواهد بود. برای راهنمایی بهتر می‌توان گفت که برای سیم‌هایی با ابعاد و اندازه ۱.۵ لوله سایز ۲۰ و برای سیم‌ها و کابل‌های با ابعاد ۲.۵ از لوله ۲۵ به بالا مناسب است.

نکته: اگر درون لوله‌ها هوای بیشتری بین سیم‌ها و کابل‌ها وجود داشته باشد، احتمال آتش سوزی کاهش پیدا خواهد کرد. چرا که این هوا سیم‌ها را خنک نگه می‌دارد و گرمای بین آن‌ها را جذب می‌کند. البته باید توجه داشت که هرچقدر سایز لوله برق افزایش پیدا کند، هزینه‌ی آن نیز زیاد می‌شود. از رو توصیه می‌شود که از یک لوله با سایز استاندارد و بهینه استفاده شود.

جدول تعیین سایز لوله برق

نکته شماره 23 از نکات مباحث مقررات ملی ساختمان

مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان | صفحه ۵۰ | بند ۱۳-۶-۲-۳:

سایز لوله‌ها با در نظر گرفتن قطر داخلی آن‌ها و احتساب تعداد سیم‌ها، قطر و طول آن‌ها و تعداد خم‌های موجود در آن، انتخاب شود و انجام سیم کشی بدون مصرف نیروی بیش از حد امکان پذیر باشد. توجه کنید که در عایق بندی سیم‌ها ساییدگی یا پارگی ایجاد نشود. برای تأمین این شرط لازم است نسبت قطر داخلی لوله به قطر دسته سیم‌ها – و یا قطر کابل چند رشته‌ای – حداقل برابر ۱/۳ باشد.

 

جدول سایزبندی لوله های برق خرطومی

جدول سایز لوله برق خرطومی طرح نسوز

سطح مقطع

سایز (نمره)وزن

2.5mm

16mm500g

2mm

13mm300g
1.5mm11mm300g

 

جدول سایز لوله برق خرطومی نسوز pvc

سطح مقطع

سایز (نمره)وزن

2.5mm

16mm600g

2mm

13mm500g
1.5mm11mm500g

 

جدول سایز لوله برق خرطومی پلی آمید

سطح مقطع

سایز (نمره)وزن

2.5mm

16mm450g

2mm

13mm300g
1.5mm11mm300g

جدول سایزبندی لوله های برق پلی آمید

جدول سایزبندی لوله برق پلی آمید تک جداره

سطح مقطع

سایز (نمره)وزن

3mm

21mm15kg

2.5mm

16mm14kg

2mm

13mm11kg
2mm13mm9.5kg

 

جدول سایزبندی لوله برق پلی آمید دوجداره

سطح مقطع

سایز (نمره)وزن

3mm

21mm15kg

2.5mm

16mm14kg

2mm

13mmسبک
2mm13mm12kg

جدول سایزبندی لوله های برق PVC

جدول سایز لوله برق  PVC
سطح مقطعسایز (نمره)وزن
3mm21mm1500g
2.5mm16mm1000g
2mm13mm900g
2mm13mm800g

جدول سایزبندی لوله های برق UPVC

جدول سایز لوله برق  UPVC

سطح مقطع

سایز (نمره)وزن

3mm

21mm1500g

2.5mm

16mm1000g
2mm13mm800g

در اثر انتخاب نادرست سایز لوله های برق چه مشکلاتی پدید می آید؟

همچنین انتخاب نادرست سایز لوله های برق می‌تواند به مشکلات جدی در سیستم الکتریکی منجر شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  1. افزایش دما: انتخاب لوله برق با سایز کوچک، باعث افزایش دمای سیستم الکتریکی می‌شود. این مشکل می‌تواند باعث خرابی قطعات الکتریکی و تعطیلی سیستم شود.
  2. خطر آتش‌سوزی: انتخاب لوله برق با سایز کوچک، باعث افزایش جریان الکتریکی در سیستم می‌شود. این باعث افزایش دمای لوله‌ها و قطعات الکتریکی می‌شود که ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.
  3. ضعف عملکرد سیستم: انتخاب لوله برق با سایز کوچک، باعث ضعف عملکرد سیستم الکتریکی می‌شود. جریان الکتریکی نمی‌تواند به خوبی جابجا شود و باعث افزایش خطر خرابی قطعات الکتریکی می‌شود.
  4. افزایش هزینه‌ها: انتخاب لوله برق با سایز نامناسب، باعث افزایش هزینه‌های سیستم الکتریکی می‌شود. سیستم برق باید با لوله‌های بزرگتر و قطعات الکتریکی قوی‌تر تجهیز شود که باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

خرید لوله برق مناسب

با توجه به موارد ذکر شده می‌توانید انواع لوله برق خرطومی، پلی آمید، پی وی سی و یو پی وی سی را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از مجموعه آسمان سمان خریداری نمایید. همکاران ما در این مجموعه، راهنمایی‌های لازم جهت انتخاب سایز لوله برق مناسب را به شما ارائه خواهند داد. کافی است با ما تماس بگیرید.

 

4.4/5 - (18 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *