جستجو مطالب...
ثبت سفارش

روش تعیین سایز لوله برق چگونه است؟

تعیین سایز لوله برق
Rate this post

سایز لوله برق یکی از عوامل مهم در هنگام لوله کشی برق ساختمان است که باید به آن توجه شود تا بتوان خریدی درست و اصولی داشت. پس در هنگام خرید توجه کنید که سایز این لوله ها با تعداد و سایز رشته سیم های عبوری از آن ارتباط مستقیمی دارد. به طور کلی لوله های برق بر اساس نوع کاربردی که دارند، در شکل ها و سایز های مختلف تولید می شوند. شرکت آسمان سمنان با تولید لوله های برق خرطومی، پی وی سی، یو پی وی سی و پلی آمید در سایز های متفاوت این امکان را فراهم کرده است که بتوانید از این لوله ها در هر مسیری با رشته سیم هایی در سایز بندی و تعداد متفاوت استفاده کنید.

حال سوال مهم این است که روش تعیین سایز لوله برق چگونه است؟؟ منظور از سایز بندی لوله برق چیست؟

روش تعیین سایز لوله برق

همانطور که گفته شد، در هنگام  خرید لوله برق باید به عوامل گوناگونی توجه کرد که یکی از مهمترین آن ها سایز لوله برق است. تمامی لوله های برق براساس استاندارد جهانی، در سایز های مختلف تولید می شوند پس شما خریداران گرامی باید در هنگام خرید لوله به سایز آن نیز توجه کنید.
برای تعیین سایز و اندازه لوله برق باید به دو عامل اصلی توجه کرد که شامل موارد زیر است:

1. تعداد سیم و کابل

 یکی از نکات مهم و بسیار با اهمیت در تعیین سایز لوله برق، تعداد سیم ها و کابل های عبوری از یک لوله است. در هنگام لوله کشی باید توجه داشته باشید که هرچقدر تعداد سیم ها بیشتر باشد، باید سایز لوله را افزایش داد و اگر تعداد مناسب قرار ندهید، احتمال آتش سوزی و آسیب رساندن به سیم ها و کابل ها وجود دارد. برای مثال برای سه رشته سیم ۱.۵ میلی متر، لوله برق۲۰ مناسب است.

مطالعه کنید  چگونه لوله برق با کیفیت را تشخیص دهیم؟

2. سایز سیم و کابل

از دیگر عوامل مهم در انتخاب لوله برق، توجه به سایز سیم ها و یا کابل های موجود در لوله است. هر چه سایز سیم های برق کوچکتر باشد و تعداد آن کمتر باشد، در نتیجه لوله برق مورد نظر کوچکتر خواهد بود. برای راهنمایی بهتر می توان گفت که برای سیم هایی با ابعاد و اندازه ۱.۵ لوله سایز ۲۰ و برای سیم ها و کابل های با ابعاد ۲.۵ از لوله ۲۵ به بالا مناسب است.

نکته: اگر درون لوله ها هوای بیشتری بین سیم ها و کابل ها وجود داشته باشد، احتمال آتش سوزی کاهش پیدا خواهد کرد. چرا که این هوا سیم ها را خنک نگه می دارد و گرمای بین آن ها را جذب می کند. البته باید توجه داشت که هرچقدر سایز لوله برق افزایش پیدا کند، هزینه ی آن نیز زیاد می شود. از رو توصیه می شود که از یک لوله با سایز استاندارد و بهینه استفاده شود.

جدول تعیین سایز لوله برق

نکته شماره 23 از نکات مباحث مقررات ملی ساختمان

مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان | صفحه ۵۰ | بند ۱۳-۶-۲-۳:

سایز لوله ها با در نظر گرفتن قطر داخلی آن‌ها و احتساب تعداد سیم‌ها، قطر و طول آن‌ها و تعداد خم‌های موجود در آن، انتخاب شود و انجام سیم کشی بدون مصرف نیروی بیش از حد امکان پذیر باشد.توجه کنید که در عایق بندی سیم ها ساییدگی یا پارگی ایجاد نشود. برای تامین این شرط لازم است نسبت قطر داخلی لوله به قطر دسته سیم ها – و یا قطر کابل چند رشته ای – حداقل برابر ۱/۳ باشد.

مطالعه کنید  علت استفاده از تابلو برق چیست؟

Copper pipe size2

خرید لوله برق مناسب

باتوجه به موارد ذکر شده می توانید انواع لوله برق حرطومی، پلی آمید، پی وی سی و یو پی وی سی را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از مجموعه آسمان سمان خریداری نمایید. همکاران ما در این مجموعه، راهنمایی های لازم جهت انتخاب سایز لوله برق مناسب را به شما ارائه خواهند داد. کافی است با ما تماس بگیرید.

09129516971

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید...
آشنایی با قوطی کلید
مقالات
پشتیبان سایت

آشنایی با قوطی کلید

Rate this post امروز در این مقاله {آشنایی با قوطی کلید} قصد داریم شما را با قوطی کلید آشنا نماییم

مشاوره واتس‌اپ
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟