راهنمای نصب زنجیر لوستر

نصب زنجیر لوستر

راهنمای نصب زنجیر لوستر یکی از نکات بسیار مهم در افزایش مقاومت لوستر است که نصب صحیح آن باید مورد توجه قرار گیرد. زنجیر لوستر در واقع مهم ترین رابط برای نصب لوستر و اتصال بین لوستر و سقف می باشد.

لوستر به عنوان چشم و چراغ هر چاردیواری با حساسیت‌های زیادی توسط بانوی اول خانه‌ها انتخاب می‌شود. یک لوستر برای هر خانه جذابیت و شکوه را به ارمغان می‌آورد. لوستر به اتاق شکلی زیبا و جذاب می‌بخشد و به صورت کلی نمی‌توان آن را از دکوراسیون خانه حذف کرد. اما برخی مواقع ممکن است بخواهید یک لوستر زیباتر خریداری کرده و هنگام تغییر دکوراسیون آن را جایگزین لوستر قبلی کنید. هرچند نصب لوستر کاری نیست که بتوان به سادگی انجام داد اما اگر راهکار صحیح نصب لوستر را بدانید می‌توانید خودتان نسبت به نصب آن اقدام کنید. ما در مجموعه آسمان سمنان سعی داریم در این مقاله توضیح مختصری به شما همراهان عزیز در این خصوص ارائه دهیم.

انواع زنجیر لوستر در بازار

زنجیر لوستر به دو صورت در بازار یافت می شود:

 • نوع جوشی
 • نوع درز دار (بدون جوش)

شما مشتریان می توانید هر دو مدل را با بهترین قیمت از فروشگاه اسمان سمنان خریداری نمایید برای خرید همین حالا وارد فروشگاه شوید.

زنجیر لوستر جوشی

طریقه نصب این نوع از زنجیر لوستر که دارای سایزهای متفاوت بالاتر از 2 میلی متر است، چندان سخت نیست. این نوع زنجیر لوستر، دارای مقاومت بالایی است و معمولا به همین دلیل برای لوسترهای بسیار سنگین استفاده می شود. زنجیر لوستر جوشی باید بتواند وزن بالا را تحمل کند چرا که این لوستر ها با توجه به مکان قرار گیری خود وزن متفاوتی دارند. برای مثال لوستر قرار گرفته در مساجد و تالارها، بزرگ تر است و برای اتصال به سقف باید از زنجیر لوستری استفاده کرد که قابلیت تحمل این وزن بالا را داشته باشد.

زنجیر لوستر جوشی آسمنان سمنان با بهترین کیفیت و مقاومت بسیار بالا در دو رنگ سفید و طلایی موجود است.

زنجیر لوستر درزدار (بدون جوش)

زنجیر لوستر درزدار (بدون جوش) در دو نوع آبکاری شده گالوانیزه و یا به رنگ طلایی وجود دارد. زنجیر لوستر درزدار دارای سایزهای مختلفی است. این نوع زنجیر به دلیل اینکه حلقه های لوستر به هم متصل نیستند؛ مقاومت خیلی بالایی ندارد به همین دلیل برای مکان هایی که در آن از لوستر سنگین وزن استفاده می شود، کاربرد ندارد. در واقع مقاومت این زنجیرها کم است و مناسب برای جاهایی است که نیاز به تغییر ارتفاع دارند. طریقه نصب زنجیر لوستر درزدار با توجه به اینکه اگر نیاز به کوتاه شدن یا بلندتر شدن زنجیر لوستر داشته باشید؛ به سادگی با استفاده از انبردست قابل اجراست، ساده تر از طریقه نصب زنجیر لوستر جوشی است. این زنجیر لوستر دارای سایز 2 تا 5 میلی متر است که بنابر کاربرد موردنظر انتخاب می شود.

23555

ابزار مورد نیاز برای نصب لوستر

برای انجام نصب لوستر با سرعت بالا لازم است که از قبل وسایلی که در حین کار به آن ها نیاز پیدا می کنید را آماده نمایید. این عمل موجب می شود که کار شما بار سرعت و سهولت بیشتری انجام شود. یکسری ابزارهایی هستند که هنگام خرید لوستر در کنار لوستر قرار دارند مثل قلاب و زنجیر لوستر، اما شما به وسایل دیگری نیز نیاز دارید که شامل موارد زیر است:

 • فازمتر برای بررسی وجود یا عدم وجود جریان برق در سیم ها
 • دریل جهت سوراخ نمودن سقف
 • انبردست و سیم چین برای سیم کشی لوستر
 •  پیچ و رول پلاک به منظور نصب لوستر در سقف

برای نصب لوستر چه مواردی باید رعایت شود؟

یکی از ابزارآلات مهم روشنایی لوستر است. لوستر و چراغ های زینتی برای نورپردازی و روشنایی و در دکوراسیون استفاده می شوند و بین افراد بسیار محبوب هستند. نصب لوستر سقفی و لوستر دیواری کار سختی نیست و به راحتی می توان آن را با تکنیک هایی و با استفاده از زنجیر لوستر نصب کرد. لوسترها دارای تنوع طرح و رنگ بسیار می باشند و در بیشتر ساختمان های اداری و مرکزی و در منازل استفاده می گردند. برای نصب صحیح لوستر باید به نوع لوستر و ابعاد آن به دقت توجه کرد و نکات مربوط به طریقه نصب صحیح زنجیر لوستر را نیز رعایت کرد.

۵ نکته ایمنی قابل توجه برای نصب لوستر

1- قبل از انجام مراحل نصب لازم است که اطلاعاتی درباره اصول اولیه برق مثل سیم کشی داشته باشید و دستور العمل نصب لوستر را در راهنمای آن مطالعه نمایید. همچنین تاکید می شود از عدم حضور کودکان در اطراف محل نصب مطمئن شوید.

2- حتماً بر اساس وزن لوستر بررسی کنید که چه نوع زنجیر لوستری مناسب است و آیا تحمل وزن لوستر شما را دارد؟ برای اینکار می توانید در هنگام خرید از کارشناسان فروش راهنمایی بگیرید.

3- برای بالا رفتن از نردبان خانگی یا چهارپایه کمک بگیرید و مطمئن شوید که کاملاً در سر جای خود محکم هستند و لیز نمی خورند.

4- حتما از دستکش های عایق استفاده کنید و مراقب باشید پاره یا سوراخ نباشند. همچنین می توانید از عینک های محافظی جهت محافظت از چشمانتان و جلوگیری از ریختن اجسام ریز سقف در آن، استفاده کنید.

5- فراموش نکنید که خاموش بودن کلید به تنهایی کافی نیست و شما باید حتماً جریان برق را از کنتور قطع کنید، چرا که در غیر این صورت اگر کسی به صورت تصادفی و در حین کار شما، کلید برق را روشن کند، برای شما خطر برق گرفتگی وجود خواهد داشت.

عوامل موثر در انتخاب نحوه نصب لوستر

قبل از نصب لوستر نیاز است که به یکسری موارد توجه نمایید و بدانید کدام نحوه نصب لوستر به شرایط شما نزدیکتر است و سپس اقدام به نصب لوستر نمایید. اولین مورد توجه به نوع سقف است که اگر سقف ساده باشد محدودیتی برای وزن لوستر وجود ندارد اما اگر سقف شما از نوع کاذب یا یونولیتی است، برای نصب لوستر سنگین در سقف تیرچه بلوک باید به سقف اصلی راه پیدا کنید تا مقاومت مورد نیاز را ایجاد کنید. دومین مورد هم انتخاب ابزار مناسب با توجه به وزن لوستر و نوع سقف است؛ برای مثال هنگام نصب لوستر در سقف گچی، اگر وزن لوستر شما کمتر از 10 کیلو باشد، باید از رول بولت پروانه ای برای نصب استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز برای نصب لوستر به سقف

مانند هر کار دیگری، بهتر است ابتدا ابزاری در اختیار داشته باشید تا روند نصب لوستر سقفی سریعتر و آسانتر شود. ابزارهایی مانند قلاب و زنجیر لوستر هنگام خرید لوستر با شما می آیند و ما بقیه ابزارهایی را که به آنها نیاز دارید فهرست کرده ایم.

 1. مته سقفی
 2. فاز متر برای بررسی برق
 3. دستگاه سیم چین و
 4. انبردست پله برای سیم کشی لوستر
 5. پیچ و رولپلاک یا پیچ غلتکی برای نصب لوستر به سقف

راهنمای قبل از نصب زنجیر لوستر

1) وزن لوستر

همانند زنجیر لوستر، وزن از جمله مواردی است که اغلب مواقع کسی به آن دقتی ندارد. هرچند لوسترها به طور معمول وزن خیلی زیادی ندارند اما اگر لوستر لوکس‌تر و مجلل‌تری خریداری کرده باشید، شاید لازم باشد به وزن آن نیز دقت کنید. به طور معمول جعبه نصب سقف، که لوستر به آن آویخته می‌شود تا 5/22 کیلوگرم وزن را تحمل می‌کند. هرچند همانطور که گفته شد در اغلب مواقع لوستر کمتر از این وزن دارد اما اگر سنگین‌تر بود باید این جعبه نصب را نیز تعویض کنید.

2) ارتفاع لوستر

اگر میز ناهار خوری را در سایز استاندارد به عنوان ملاک قرار دهیم، به طور طبیعی لوستر باید 76 سانتی متر بالاتر از سطح بالایی میز ناهارخوری قرار گیرد تا برخوردی با هیچ وسیله یا تردد افراد نداشته باشد. بنابراین لازم است با در نظر گرفتن این اندازه نسبت به کوتاه کردن یا بلند قرار دادن زنجیر لوستر اقدام کنید. برای این کار، اندازه لوستر و فاصله سقف تا میز ناهارخوری نیز مورد نیاز است. اندازه لوستر و ۷۶ سانتی‌متر را جمع زده و از فاصله سقف تا میز ناهارخوری کم کنید. عدد به دست آمده سایز زنجیر لوستر می‌شود. هرچند می‌توانید از این سایز یک یا دو سانتی متر بیشتر در نظر بگیرید چرا که حین نصب لوستر به طور معمول یکی از زنجیرها کمی بالاتر قرار می‌گیرد.

راهنمای نصب زنجیر لوستر

راهنمای نصب زنجیر لوستر به لوستر سقفی و دیواری

برای نصب لوستر سقفی و لوستر دیواری و آشنایی با طریقه نصب زنجیر لوستر کافیست کمی مطالعه کنید و یا چند فیلم آموزشی ببینید. به طور کل نصب لوستر سقفی و دیواری کار سختی نمی باشد. در ادامه نحوه نصب لوستر را در 7 مرحله بیان می کنیم:

1.قطع کردن فیوز

از مهمترین نکات پیش از شروع یادگیری طریقه نصب زنجیر لوستر، قطع کردن فیوز برق است. در این پروسه شما با برق مواجه هستید پس برای جلوگیری از برق گرفتگی باید ابتدا آن را قطع کنید.

برای اطمینان از قطع برق پس از قطع کردن فیوز با استفاده از فازمتر مطمئن شوید که در سیم جریان برق وجود ندارد.

اگر لوستر قدیمی به سقف آویزان است ابتدا آن را از قلاب جدا کنید و بعد از آن اقدام به نصب کنید.

2.محاسبه ی اندازه زنجیر برای اتصال لوستر سقفی

با توجه به ارتفاع سقف ابتدا باید اندازه دقیق زنجیر را مشخص کنیم. بسیاری از فروشندگان زنجیرها را اندازه می کنند و دیگر نیازی به اندازه گیری توسط خریدار نیست. اگر سقف خانه شما کوتاه باشد باید زنجیر لوستر را به نسبت آن کوتاه کنید.

پس از تنظیم ارتفاع می توانید مرحله بعد طریقه نصب زنجیر لوستر را انجام دهید.

3. نصب لوستر سقفی

در این مرحله باید لوستر منتخب را از سقف آویزان کنید. باید توجه کنید اگر قلاب در سقف وجود نداشته باشد باید ابتدا آن را سوراخ کنید و با نصب یک قلاب، لوستر را به آن وصل کنید. نکته مهمی که در سوراخ کردن سقف وجود دارد این است که سیمی از زیر سقف رد نشده باشد.

4.اتصال سیم های برق لوستر به سیم های برق سقف

برای نصب و سیم کشی لوستر، باید از ترمینال برق استفاده کرد. اگر کلید دو پل باش باید از یک ترمینال سه تایی استفاده کنید. اگر کلید تک پل باشد، به ترمینال دوتایی برای نصب سیم ها نیاز دارید.

اگر سیم های متصل بالای لوستر، سه عدد بود به این معناست که سیستم لوستر دو پل است و به راحتی میشود آن را به کلید دوپل متصل کرد.

در این مرحله سیم تک به عنوان سیم نول محسوب می شود و سیم دوتایی به عنوان سیم فاز.

هر سیم فاز لوستر باید به یک سیم فاز سقف وصل شود و تک سیم نول به تک سیم نول سقف متصل شود.

اگر لوستر سه سیم داشت، و سیم های سقف سه عدد بودند، در این حالت باید سیم های جفتی لوستر را بعد از لخت کردن به هم متصل کنید و آن را سیم فاز بدانید و سیم تکی به عنوان نول در نظر گرفته شود.

5.محو کردن آثار اتصال و زیباسازی آن

در مرحله بعد از طریقه نصب زنجیر لوستر باید سیم های اضافی که در بالای لوستر و در محل اتصال قرار گرفتند را درون زنبق لوستر پنهان کنید و بهتر است آن را با یک پیچ سفت کنید. در این مرحله مهم ترین کاری که باید انجام شود این است که سیم ها ظاهری آراسته و زیبا به خود بگیرند.

6.نصب حباب های لوستر و پس از آن نصب لامپ ها

حباب های لوستر را به آن متصل کنید و پس از نصب صحیح حباب ها یا به اصطلاحی شیلدها، باید لامپ ها را وصل کنید.

7.متصل کردن فیوز برق و تست روشن شدن لوستر

پس مطالعه راهنمای نصب زنجیر لوستر در آخر باید فیوز برق را وصل کنید و روشنایی لوستر را چک کنید. باید پس از پایان این مرحله تمامی لامپ های لوستر روشن شود، اگر همه چراغ ها روشن شد تمام مراحل به درستی انجام شده است. اگر بعضی از لامپ ها روشن نشدند نگران سوختن آن ها نباشید، چرا که بخشی از مراحل بالا را به درستی انجام نداده اید. بهتر است این 7 مرحله را مرور کنید و از ابتدا آن ها را انجام دهید.

خرید زنجیر لوستر

سپاس از شما همراهان که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، اما نصب لوستر برای افرادی که تخصص انجام کارهای برقی را ندارند ممکن است کار دشوار و پیچیده‌ای باشد، هرچند در اغلب مواقع همه سیم‌ها با رنگ مشخص شده‌اند و شما به راحتی می‌توانید تشخیص دهید کدام سیم‌ها باید به یکدیگر متصل شوند، اما در نهایت اگر ایرادی در اتصال سیم‌ها وجود داشته باشد و چراغ‌ها روشن نشوند، کشف اینکه مشکل از کجاست کار شما نخواهد بود. بنابراین شاید بهتر باشد در چنین مواقعی به یک متخصص مراجعه کنید تا هم کارتان سریع‌تر انجام شود هم راحت‌تر بتوانید مشکلات سیم کشی را عیب‌یابی کنید. اما تمام توضیحات پیرامون لوستر و نصب آن منتج میشه به انتخاب زنجیر لوستر مستحکم، که همانند جنس فلزی آن بسیار قوی است و ما در شرکت تولیدی آسمان سمنان آن را در دو رنگ نقره‌ای و طلایی تولید و عرضه می‌نماییم.

این مجموعه به عنوان فروشنده انواع زنجیر لوستر، این اطمینان را به شما می دهد که جنس تمامی محصولات بسیار باکیفیت بوده و شما می توانید در مدت زمان طولانی از آن ها اسفاده کنید. جهت خرید و مشاهده انواع زنجیر لوستر، می توانید به فروشگاه مراجعه نمایید.

5/5 - (12 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *