بررسی سیم و کابل نسوز + بهترین روش جلوگیری از آتش سوزی

بررسی سیم و کابل نسوز + بهترین روش جلوگیری از آتش سوزی

قطعا یکی از مشکلاتی که اثرات بسیار زیادی در زندگی تمامی افراد میگذارد، آتش سوزی است. این اتفاق در بسیاری از حوادث و نقص های الکتریکی اتفاق می‌افتد و شما میبایست کاملا پیش‌بینی آینده را انجام دهید تا در صورت بروز هر مشکل برقی، از ایجاد اتفاقات وحشتناک مانند آتش سوزی جلوگیری کنید.

قطعا یکی از روش های جلوگیری از این اتفاقات، استفاده از سیم و کابل نسوز در ساختمان خود میباشد. این سیم و کابل ها توجه به مواد اولیه بکار رفته در آنها در برابر بسیاری از آسیب ها و آتش سوزی ها مقاوم هستند. ما در این مقاله قصد داریم تا این سیم و کابل های نسوز را مورد بررسی قرار داده تا بتوانید بهترین کالا را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

سیم و کابل های نسوز چه خصوصیاتی دارند؟

میتوان به عنوان یکی از کالا های بسیار ضروری در ساختمان، اسم سیم و کابل نسوز را آورد. این کالا ها دارای خصوصیات منحصربفردی میباشند که میتوانند براحتی از بروز مشکلات آتش سوزی و … جلوگیری کنند. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر میباشد:

 • استفاده از عایق های ضد آتش
 • وجود محافظ های خاص بین عایق و سیم جهت کم کردن میزان حرارت و احتمال آتش‌سوزی
 • طراحی های منحصربفرد

بررسی سیم و کابل نسوز + بهترین روش جلوگیری از آتش سوزی

استفاده از عایق های ضد آتش در سیم و کابل های نسوز

یکی از اصلی ترین موارد بکار رفته شده در سیم و کابل های نسوز، استفاده از مواد نسوز جهت عایق سیم و کابل میباشد. کلمه نسوز به معنی این نیست که هیچ اتفاقی برای آن نمی‌افتد یا نمیسوزد. واژه نسوز به معنای عدم شعله ور شدن عایق سیم و کابل بعد از جرقه یا سانحه برقی میباشد. اجازه دهید با یک مثال ساده این موضوع را توضیح دهیم:

فرض یک سیم یا کابل نسوز در دستان خود دارید. به نظر شما اگر یک فندک زیر آن روشن کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ تا زمانی که فندک روشن بوده و شعله داشته باشد، عایق میسوزد و شعله ور است. ولی به محض اینکه فندک را از سیم دور میکنیم، آتش خاموش شده و هیچ شعله ای روی سیم باقی نمیماند.

وجود محافظ های خاص در سیم و کابل های نسوز

در اکثر سیم و کابل های نسوز، علاوه بر وجود عایق از جنس PVC، دارای یک سری محافظ و روکش هستند که باعث جلوگیری هر چه بیشتر آتش سوزی خواهد شد. این روکشن ها از اجناس مختلفی تشکیل شده اند که یا فلزی بوده و یا از مواد پلاستیکی جهت محافظت بیشتر سیم استفاده شده است. قبل از خرید سیم و کابل نسوز باید حتما استاندارد آن محصول را بررسی فرمایید.

طراحی های منحصربفرد سیم و کابل های نسوز

با توجه به طراحی ها یبسیار خاصی که این کالا ها دارند میتوان عملکرد هر سیم و کابل را با در نظر گرفتن میزان ولتاژ، ظرفیت جریان و شرایط محیطی خاص را پیش بینی و از بسیاری خطرات جلوگیری کرد.

 استاندارد های سیم و کابل در ایران

با در نظر گرفتن دستورالعمل های سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، نمونه های مختلفی برای محصولات از جمله سیم و کابل تعریف شده است. تمامی این دستورالعمل ها با توجه به کاربرد های مختلف سیم و کابل ایجاد و میتوانند یکی از عوامل مهم تشخیص سیم و کابل فیک از اصل برای شما باشد.

نکته: حتما برای جلوگیری از بسیاری خطرات مانند آتش سوزی از سیم و کابل های اصل دارای کد استاندارد استفاده کنید.

استاندارد های سیم و کابل ایران، در واقع مشخصات فنی و کد هایی هستند که طراحی، آزمایش، عملکرد و ملزومات ایمنی را برای سیم و کابل تعریف میکنند. هدف اصلی از انجام اینکار تضمین کیفیت و ایمنی تمامی محصولات سیم‌کشی برق میباشد. از سال 1398 تمامی تولید کنندگان سیم و کابل موظف شدند تا تمامی محصولات خود را مطابق با استاندارد های ملی ایران (INS) که توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (ISIRI) تولید کنند. ISIRI برای بیان برخی از موارد مانند مواد اولیه، اجزای تشکیل دهنده سیم و کابل و فرایند های طی شده برای سیم و کابل نسوز یا … استفاده میشود.

برخی از استانداردهای ملی کلیدی در ایران به شرح زیر میباشد

 • ISIRI 111-2017 – برای سیم و کابل هایی با انعطاف پذیری بالا استفاده میشود
 • ISIRI 1263-2016 – برای سیم و کابل های ساختمانی استفاده میشود
 • ISIRI 1274-2016 –  برای کابل های کنترل و ابزار دقیق از این استاندارد استفاده شده
 • ISIRI 1275-2016 –  برای کابل های برق دارای ولتاژهای نامی تا 450/750 ولت کاربرد دارد

رعایت این استانداردها و سایر استانداردهای ISIRI برای تمامی تولیدکنندگان سیم و کابل و واردکنندگان این محصولات کاملا الزامی است. این استانداردها تمامی مواردی که باید توسط کارخانه رعایت شوند و باید تمامی اطلاعات اندازه هادی، ضخامت عایق، درجه بندی ولتاژ، درجه اشتعال پذیری، روش های آزمایش، برچسب های هشدار ایمنی و موارد دیگر را مشخص کند. هدف اینکار تضمین ایمنی و عملکرد سیستم های سیم کشی مورد استفاده در تاسیسات مسکونی، تجاری و صنعتی ایران است.

چگونه سیم و کابل های نسوز را تست میکنند؟ 

 کابل های نسوز برای ارزیابی عملکرد در شرایط آتش سوزی تحت آزمایش های دقیق قرار می گیرند. این آزمایش ها ممکن است شامل قرار دادن کابل ها در معرض حرارت بالا، قرار گرفتن در معرض شعله، عبور جریان برق بالا و تغییر حالت دادن سیم جهت اندازه  انعطاف پذیری سیم و کابل باشد.  شما میتوانید برای اطمینان از کیفیت سیم و کابل نسوز مورد نظر، یک فندک پیش خود داشته باشید تا بتوانید در حضور فروشنده اقدام به تست آن کنید.

در زمان خرید سیم و کابل نسوز باید به چه مواردی توجه کرد؟

بررسی سیم و کابل نسوز + بهترین روش جلوگیری از آتش سوزی

 • اولین مورد برای خرید سیم و کابل نسوز این است که باید ابتدا جدول استاندارد آن سیم را مشاهده کنید و پس از بررسی میزان ولتاژ، ظرفیت جریان برق، عوامل محیطی و … اقدام به خرید کنید.
 • در نظر داشته باشید که حتما از فروشگاه های معتبر خرید سیم و کابل نسوز خود را انجام دهید زیراکه بتوانید در صورت بروز هر مشکلی اجناس را مرجوع کرده و یا از گارانتی استفاده کنید.
 • به دلیل زیاد شدن اجناس فیک داخل بازار، بسیار دقت کنید که سیم و کابل شما دارای استاندارد باشد.
 • اگر نیاز به سیم و کابل زیادی میباشید، پیشنهاد آسمان سمنان به شما، خرید مستقیم از کارخانه تولید سیم و کابل مانند هادی سیم و … میباشد.

جمع بندی و نکات نکمیلی

سیم‌ و کابل‌ نسوز اجزای ضروری در سیستم‌های الکتریکی مدرن هستند که محافظت بسیار مهمی در برابر خطر حوادث آتش‌سوزی ارائه می‌دهند. سرمایه‌گذاری در سیم و کابل هایی که  کیفیت بالا دارند نه تنها احتمال وقوع حوادث شدید را به حداقل می‌رساند، بلکه عملکرد کلی سیستم و طول عمر وسایل برقی را نیز افزایش می‌دهد. ممنونیم که تا به اینجا همراه آسمان سمنان بودید. امیدواریم که این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

در صورتی که تجربه خاصی در مورد سیم و کابل نسوز دارید، خوشحال میشویم تا تجربه خود را در قسمت نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *