تعداد سیم های مجاز در لوله برق

تعداد سیم های مجاز در لوله برق

تعداد سیم های مجاز در لوله برق به عوامل مختلفی بستگی دارد که توجه به آن ها در ساخت و ساز بسیار مهم است. زمانی که قصد ساخت یک ساختمان اداری، تجاری یا مسکونی را دارید، یکی از مهم ترین اقداماتی که باید انجام دهید، خرید لوله و سیم برق است. همانطور که می دانید هدف از استفاده از مجرای برق قرار دادن سیم یا کابل برق و رسیدن به مکان های مورد نظر است. حال در این زمان باید توجه داشته باشید که لوله برق چه اندازه ای برای قسمت های مختلف ساختمان مناسب است که به تعداد سیم مورد نظر تناسب داشته باشد. برای اطلاع از این موضوع با ما همراه باشید تا تعداد سیم های مجاز در انواع لوله های برق ساختمان را با توجه به کاربرد آن ها در بخش های مختلف توضیح دهیم.

تعداد سیم مجاز در لوله برق به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع و جنس لوله برق
 • قطر لوله برق
 • سطح مقطع سیم‌ها
 • نوع سیم‌ها (مسی یا آلومینیومی)
 • جریان عبوری از سیم‌ها

در ایران، استاندارد ملی شماره 2310 برای تعیین تعداد سیم مجاز در لوله برق کاربرد دارد. این استاندارد بر اساس ضوابط سازمان بین‌المللی استاندارد (IEC) تدوین شده است.

بر اساس این استاندارد، تعداد سیم مجاز در لوله برق بر حسب سطح مقطع سیم‌ها و قطر داخلی لوله برق تعیین می‌شود.

اندازه و انواع لوله های برق چیست؟

لوله های برق در انواع مختلفی ساخته و عرضه می شوند که بهترین و پرکاربردترین آنها لوله های خرطومی و لوله پی وی سی می باشد که در رنگ ها و سایزهای متنوع از 11 تا 21 تولید می شود که این لوله ها با توجه به کاربردشان در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های برق PVC : PVC پلیمری مقاوم در برابر آتش است و در برابر آتش بسیار مقاوم است. مجراهای الکتریکی ساخته شده از این مواد به عنوان مجرای الکتریکی شناخته می شوند و در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. این محصول در سایزهای 13-16-21 توسط شرکت آسمان سمنان با بهترین مواد اولیه تولید شده است.

لوله های خرطومی برق: لوله های خرطومی ساختمان یکی از پرکاربردترین لوله ها می باشد که مشابه خرطوم است و به آن لوله خرطومی می گویند و به راحتی از مسیرهای پیچ در پیچ ساختمان عبور می کند بدون اینکه آسیبی ببیند. این محصول در سایزهای 11-13-16 تولید شده است.

اندازه و نوع لوله14 سیم AWG12 سیم AWG10 سیم AWG8 سیم AWG
1/2 اینچ EMT12953
PVC 1/2 اینچی – Sch 4011853
PVC 1/2 اینچی – Sch 809642
FMC 1/2 اینچی13963
IMC 1/2 اینچی141063
EMT 3/4 اینچی2216106
پی وی سی 3/4 اینچی – Sch 40211595
پی وی سی 3/4 اینچی – Sch 80171274
FMC 3/4 اینچی2216106
IMC 3/4 اینچی2417116
EMT 1 اینچی3526169
پی وی سی 1 اینچی – Sch 403425159
پی وی سی 1 اینچی – Sch 802820137
FMC 1 اینچی3324159
IMC 1 اینچی3929186
1 1/2 اینچ EMT84613822
PVC 1 1/2 اینچی – Sch 4082593721
PVC 1 1/2 اینچی – Sch 8070513218
IMC 1 1/2 اینچی91674224

 

تعیین سایز لوله برق

نکته مهم قبل از خرید و تعیین سایز لوله برق این است که شما روش تعیین سایز لوله برق را بدانید و یا اطلاعات لازم را هنگام خرید از فروشنده لوله برق بپرسید. اما به طور خلاصه می توان گفت که در روش تعیین سایز لوله برق، شما باید به ۲ نکته توجه داشته باشید.

1. تعداد سیم و سایز سیم‌های برق

2. سایز سطح مقطع لوله‌های برق که معمولا بین ۲ – ۲.۵ و ۳ می باشد.

حال با توجه به این دو موضوع باید محاسبه کنید که چه تعداد سیم با چه سایزی نیاز دارید که بتوانید سایز لوله برق مناسب را انتخاب کنید.

تعداد سیم های مجاز در لوله پی وی سی

پی وی سی یک لوله پلاستیکی به طول 10 فوت است که در یک طرف آن مفصل تشکیل شده است که به آن سمت مادگی می گویند. لوله خرطومی PVC معمولاً به طور دائم با چسب PVC سنگین مانند اتصالات لوله پی وی سی وصل می شود. از آنجایی که PVC دیواره های ضخیم تری نسبت به لوله های فلزی دارد، سیم های الکتریکی کمتری در لوله کشی PVC مجاز است. PVC نیز نارسانا است، بنابراین نمی تواند به عنوان یک هادی زمین عمل کند. لوله های پی وی سی دو گرید متفاوت دارند که بر اساس ضخامت لوله ها تعیین می شود. لوله پی وی سی 40 یک خط لوله جدار نازک است که برای نصب ساده ترین کارهای زیرزمینی مانند جریان آب از باغ به خروجی خانه استفاده می شود. لوله پی وی سی 80 لوله ای با دیواره ضخیم است که در مکان های پرتردد مانند ایستگاه ها و مسیرها استفاده می شود. به دلیل ضخامت دیواره ضخیم تر، PVC 80 قطر داخلی کمتری دارد و بنابراین سیم های کمتری نسبت به PVC 40 در خود جای می دهد.

تعداد سیم های مجاز در لوله خرطومی

تعیین تعداد سیم های برق مجاز در لوله خرطومی یک موضوع ایمنی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا سیم های برق تحت جریان پس از مدتی گرم می شوند و محدود کردن تعداد سیم های مجاز در لوله خرطومی در واقع باعث ایجاد محدودیت در افزایش گرما و تضمین آن می شود. این کار برای این است که گرمای داخل بیش از حد نشود و خطری ایجاد نکند. تعداد سیم های برق مجاز در لوله خرطومی بسته به نوع و اندازه لوله و همچنین اندازه سیم ها متفاوت است. اندازه سیم توسط American Wire Gauge یا AWG تعیین می شود. هرچه عدد AWG کمتر باشد، قطر سیم بزرگتر است.

نکات مهم در تعداد سیم های مجاز در لوله برق

 • قرار دادن سیم زیاد در لوله ها یک اشتباه رایج در کارهای برقی است. این نه تنها خطرناک است، بلکه بر خلاف قانون ملی برق است.
 • برای اینکه بفهمید چه تعداد سیم می توانید از طریق لوله خود عبور دهید، ابتدا باید همه اجزاء را بشمارید، مانند تمام سیم های عایق شده، تمام گیره های کابل با هم، تمام سیم هایی که به هم وصل نیستند، و هر گونه تکیه گاه برای چراغ ها. یا چیزهای دیگر تجهیزات. و … قطر و ضخامت لوله کار تعیین می شود.
 • فاصله بین دو سیم نباید بیشتر از 600 میلی متر باشد.
 • علاوه بر این، برای سیم کشی سایر خدمات الکتریکی مانند کابل دیتا، تلفن، کابل تلویزیون، فاصله 300 میلی متری روی صفحه یا بلوک ثابت تجهیزات حفاظتی ارائه شده باید حفظ شود.

استانداردهای سیم کشی با لوله های برق در ساختمان

 • نسبت قطر داخلی لوله به قطر دسته کابل (یا قطر کابل هسته) باید حداقل 1.3 باشد.
 • لوله ها در هنگام نصب لوله های برق ساختمان باید خالی بوده و پس از اتمام لوله کشی، سیم ها یا کابل ها به داخل آنها کشیده شود.
 • لوله هایی که از زیر زمین عبور می کنند فقط باید از لوله های فولادی یا پلاستیکی سخت ساخته شوند.
 • بست های لوله روکشی باید دو پیچ و به گونه ای باشد که لوله با دیوار یا سقف تماس نداشته باشد و حداقل 6 میلی متر از آنها فاصله داشته باشد.
 • بیش از چهار زانویی 90 درجه (مجموع 360 درجه) نباید در امتداد هر بخش لوله بین جعبه اتصال یا دستگاه مشابه استفاده شود.

چند کابل را می توانید در یک مجرای 20 میلی متری قرار دهید؟

فاکتور برای مجرای 20 میلی‌متری در مسیرهای مستقیم کوتاه 460 و هسته جامد 2.5 میلی‌متری 39 است که به این معنی است که از نظر تئوری می‌توانید 11 کابل را در یک قطعه مجرا اجرا کنید، اما فکر نمی‌کنم از نظر فیزیکی این تعداد کابل را در آنجا جا دهید! فقط به دنبال مشاوره در مورد اینکه چه تعداد از نظر بدنی در هر دو اندازه مناسب هستند.

5/5 - (4 امتیاز)
پشتیبان سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *