قوطی کلید

یکی از قطعات مهم در ساختمان سازی است که در داخل دیوار بتنی یا دیوار پیش ساخته استفاده می شود و سیم های خروجی از تابلوها ، کلید ها و پریزها را به هم متصل می کند. بهتر است بگوییم که در واقع همه ی سیم های برق در ساختمان از نقاط مختلف عبور می کنند تا در نقطه ی انتهایی خود به عمل برسند و روشنایی ایجاد کنند. پس زمانی که این سیم ها به نقطه ی پایانی خود میرسند باید در فضایی قرار بگیرند تا سیمان و گرد و خاک و انواع رطوبت ها و دیگر عوامل محیطی و ساختاری به آنها آسیب نرساند. به این دلیل از انواع قوطی کلید عمیق و معمولی در ساختمان سازی استفاده می کنیم.

مقایسه قوطی کلید عمیق و معمولی

به طور کلی با توجه به کاربردتان از قوطی کلید و مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید، باید انتخاب کنید که برای شما کدام یک از این دو مناسب تر است.

قوطی کلید عمیق از نظر امنیتی، دارای شرایط بهتری نسبت به نوع معمولی می باشد چرا که به دلیل عمیق بودن آن، نکات امنیتی قوی تری بر روی آن اعمال می شود و امکان ایجاد آتش سوزی احتمالی و خسارات به سیستم الکتریکی را به شدت کاهش می دهد.

قوطی کلید عمیق

این قوطی فضایی را ایجاد می کند تا کلید یا پریز به انواع ترمینال مسیر خود در آن قرار بگیرد و در دیوار نصب گردد.

جنس آن باید بسیار محکم باشد تا در دیوار جاگذاری شود و به دلیل استفاده ی زیاد از جای در نیاید.

قرار گرفتن سیم ها در قوطی کلید عمیق باعث می شود تا شاخک های کلید و یا پریز به آسانی وارد قوطی شوند و کاملا در آن ثابت گردند همین امر باعث عدم آسیب رسیدن به این تجهیزات الکتریکی می شود.

این قوطی به دلیل عمق زیاد خود باعث می شود که مقدار سیم بیشتری در آن قرار بگیرد و تجهیزات سیم کشی ساختمان در آن محفوظ بماند.

مزایای استفاده از قوطی کلید عمیق

  • قوطی کلید عمیق فاصله ای مناسب بین کلید و پریز برق ایجاد می کند که باعث کاهش خطرات احتمالی در سیم کشی ساختمان می گردد.
  • به دلیل عمیق تر بودن قوطی کلید عمیق، مانع آسیب به سیم ها و اجزای دیگر در داخل آن می شود.
  • استفاده از آن، کیفیت کار سیم کشی و نظم برق کشی داخل ساختمان را به اندازه قابل توجهی افزایش می دهد.
  • دارای قابلیت نصب بر روی انواع سطوح می باشد.

قوطی کلید برق معمولی

قوطی کلید برق معمولی را در تعریف دیگر می توان به عنوان قوطی پریز و یا جعبه ای در نظر گرفت که به صورت پیش فرض باید در جداره دیوار بتنی و یا در دیوار پیش ساخته قرار گیرد تا توسط آن سیم های خارج شده از قسمت های مختلف ساختمان مانند تابلوها، کلید و پریزها در داخل این قطعه پلاستیکی بهم وصل شوند.

قوطی کلید برق

برای نصب کلید برق معمولی و کلید برق عمیق چه مراحلی باید طی شود؟

  • تهیه نقشه
  • اندازه و خطوط تراز
  • کنده کاری
  • نصب قوطی کلید عمیق و معمولی

تهیه نقشه

در ابتدای مسیر لازم است برای هر قسمت از سیم کشی ساختمان و طرح کلی آن، یک طرح و نقشه داشته باشیم. کار نصب کلیدها با داشتن نقشه سیم کشی برق ساختمان برای برق کار شروع می شود.

اندازه و خطوط تراز

بعد از تعیین و تهیه نقشه سیم کشی ساختمان، باید محل قرار گرفتن کلید و پریز برق مشخص شود. با استفاده از این نقشه، خطوط تراز می شود و می توان کنده کاری مورد نیاز برای قرار گرفتن کلید و پریز برق در محل مناسب خود را انجام داد.

کنده کاری

بعد از اینکه خطوط تراز در محل هایی که قوطی کلید برق باید در آن قرار گیرد؛ مشخص شد، باید سوراخ هایی در داخل دیوار برای قرار گرفتن آنها تعبیه شود.

جهت کنده کاری به روش سنتی از نوعی تیشه برق کشی استفاده می گردد اما امروزه به دلیل افزایش چشمگیر تکنولوژی، از دستگاه جدیدی به نام شیار زن استفاده می شود.

نصب قوطی کلید عمیق و معمولی و پریز

این مرحله در واقع آخرین مرحله از پروسه نصب است. در این مرحله قوطی ها باید داخل دیوار قرار گیرند.

گاهی لازم است این قوطی ها در کنار هم نصب شوند پس باید به اندازه همه آنها در دیوار جا تعبیه شود. در مواقع خاص نیاز است که از قوطی برق تک ماژول استفاده گردد.

در این مرحله باید توجه ویژه به این نکته داشت، که این قوطی کلیدهاباید با سطح دیوار کاملا در یک راستا قرار گیرند و دور آن به طور کامل گچ کاری شود تا استحکام لازم برای قرار گیری سیم در آن به وجود بیاید.

بعد از اتمام این مراحل می شود بقیه مراحل نصب لوله و اتصالات مرتبط با برق کشی ساختمان مانند نصب انواع کلید پریز چراغ ها، آیفون تصویری، زنگ در و غیره را انجام داد.

خرید محصولات

جهت خرید تمامی محصولات می توانید به فروشگاه آسمان سمنان مراجعه نمایید و یا از طریق راه های ارتباطی، با ما در تماس باشید. شرکت آسمان سمنان به انواع تولیدکننده برتر انواع لوله برق و اتصالات ساختمانی، این اطمینان را به شما می دهد که تمامی محصولات دارای کیفیت بالا می باشند.